Kolejny mural w Bielsku-Białej. Namalował go amerykański artysta [ZDJĘCIA]

1/6
>
Marcin Czyżewski
Zdjęcie numer 0 w galerii - Kolejny mural w Bielsku-Białej. Namalował go amerykański artysta [ZDJĘCIA]

UM w Bielsku-Białej

>
W środę w Bielsku-Białej gościł Mario Gonzalez Jr. 'ZORE', który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie twórców streetartowych. Artysta namalował mural obok Hali Widowiskowo-Sportowej pod Dębowcem. Poprowadził także kilkugodzinne warsztaty artystyczne dla uczniów Zespołu Szkół Plastycznych.

Mario Gonzalez Jr. 'ZORE' urodził się w 1970 roku w Chicago. W wieku 17 lat otrzymał stypendium w tamtejszym Instytucie Sztuki. Zajmuje się różnorodnymi formami sztuki, łącząc to z podróżowaniem po świecie i prowadzeniem warsztatów. W 2002 roku zaczął tworzyć graffiti, które określał jako 'graffpop'. W ciągu kolejnych lat łączył w swojej twórczości różne metody i procesy, co doprowadziło go do połączenia miejskiego abstrakcyjnego graffiti i ekspresjonizmu z muzyką i własnym tańcem. Tworzy również obrazy pokazywane w galeriach i muzeach w Stanach Zjednoczonych.

Do Polski artystę zaprosił Konsulat USA w Krakowie, który wraz z konsulatami Republiki Federalnej Niemiec i Francji oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym organizują 24 czerwca Święto Ulicy Stolarskiej w Krakowie. Święto ulicy ma przybliżyć bogactwo kulturalne Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Francji, m.in. poprzez prezentację sztuki Mario Gonzalez Jr. ZORE.

Pobyt artysty w Bielsku-Białej zorganizował wydział promocji Urzędu Miejskiego przy współudziale Galerii Bielskiej BWA oraz Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Pamiątką po nim będzie niezwykłe malowidło, które powstało obok hali pod Dębowcem. Młodzież uczestnicząca w warsztatach była zachwycona. W zeszłym roku w Bielsku-Białej gościli już twórcy z USA. Artyści z Grand Rapids stworzyli mural przy ul. Piłsudskiego.
  • Zdjęcie numer 1 w galerii Kolejny mural w Bielsku-Białej. Namalował go amerykański artysta [ZDJĘCIA]
  • Zdjęcie numer 2 w galerii Kolejny mural w Bielsku-Białej. Namalował go amerykański artysta [ZDJĘCIA]
  • Zdjęcie numer 3 w galerii Kolejny mural w Bielsku-Białej. Namalował go amerykański artysta [ZDJĘCIA]
  • Zdjęcie numer 4 w galerii Kolejny mural w Bielsku-Białej. Namalował go amerykański artysta [ZDJĘCIA]
  • Zdjęcie numer 5 w galerii Kolejny mural w Bielsku-Białej. Namalował go amerykański artysta [ZDJĘCIA]
  • Zdjęcie numer 6 w galerii Kolejny mural w Bielsku-Białej. Namalował go amerykański artysta [ZDJĘCIA]