Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Aby znaleźć się w górach, mieszkańcy Bielska-Białej nie muszą nawet opuszczać granic miasta - wystarczy, że wybiorą się na Dębowiec. To jedno z ulubionych miejsc wypoczynku bielszczan. Widok z polany pod Dębowcem zapiera dech - roztacza się stąd piękna panorama Bielska-Białej. Jest tam popularne beskidzkie schronisko. Jedną z atrakcji okolicy jest tor saneczkowy o długości 410 metrów z trzema tunelami i kilkoma wirażami.

Narty w mieście i okolicy

Od kilku lat narciarzy przyciąga tam nowoczesny Bielsko-Bialski Ośrodek Rekreacyjno-Narciarski Dębowiec. Jego budowa pochłonęła 23 miliony złotych. Mieszkańcy chwalą sobie, że teraz nawet po pracy, późnym popołudniem czy wieczorem mogą wyskoczyć na narty. Narciarze mają na Dębowcu do dyspozycji wyciąg kanapowy o długości 600 metrów oraz mały wyciąg dla dzieci. Stok jest oświetlony i sztucznie naśnieżany.

Kolej gondolowa na SzyndzielnięKolej gondolowa na Szyndzielnię Dorota Koperska

Dębowiec to niejedyna górska atrakcja Bielska-Białej. Szyndzielnia (1028 m n.p.m.) to jeden z najpopularniejszych beskidzkich szczytów. Wybudowana w latach 50. kolejka gondolowa została niedawno gruntownie zmodernizowana.

Kolejna atrakcja to otwarta niedawno, ważąca około 30 ton wieża widokowa na Szyndzielni. Zbudowana została ze stali, wchodzi się na nią po 120 stopniach. Na jej szczycie jest taras widokowy, na którym jednocześnie może przebywać 30 osób.

Wieża widokowa na SzyndzielniWieża widokowa na Szyndzielni Lucek Cykarski

Kto chce pojeździć na nartach w większych ośrodkach, może wybrać się do Wisły, Ustronia, a przede wszystkim Szczyrku, gdzie słowacka spółka Tatry Mountain Resorts gruntownie przebudowała Szczyrkowski Ośrodek Narciarski, który nazywa się teraz Szczyrk Mountain Resort. To największa tego typu inwestycja w Polsce. Zbudowano tu m.in. kolejkę gondolową na Halę Skrzyczeńską i sześcioosobowe kolejki, którymi narciarze docierają z Soliska na Halę Skrzyczeńską i Pośredni Wierch oraz z Hali Skrzyczeńskiej na Zbójnicką Kopę.

Istniejące trasy zostały poszerzone, powstały też zupełnie nowe odcinki, profesjonalny system naśnieżania ze zbiornikiem na Hali Skrzyczeńskiej oraz oświetlenie stoków. Pod jedną z tras wybudowano nawet tunel dla samochodów. Zbudowano także nowoczesny budynek obsługi narciarzy, a na Hali Skrzyczeńskiej powstaje właśnie efektowna restauracja.

Warto też wspomnieć, że nowe kanapy wożą także narciarzy w sąsiednim Centralnym Ośrodku Sportu na Skrzycznem. Z kolei w Szczyrku-Biłej od niedawna działa bardzo nowoczesna stacja Beskid Sport Arena z sześcioosobową kolejką. Co ważne, we wszystkich tych trzech ośrodkach obowiązuje jeden karnet!

Górskie trasy czekają na rowerzystów

W regionie można aktywnie wypoczywać nie tylko w zimie. Na przykład Bielsko-Biała to teraz raj dla miłośników jazdy rowerem po górach. W ostatnich latach powstał tu bowiem kompleks ścieżek rowerowych Enduro Trails. Znajdujące się w rejonie Koziej Góry i Szyndzielni górskie ścieżki to obecnie jedna z największych atrakcji miasta.

Kompleks Enduro Trails w Bielsku-BiałejKompleks Enduro Trails w Bielsku-Białej Maciej Kopaniecki

Kompleks tworzy kilkanaście jednokierunkowych tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Niedawno powstała tu najdłuższa trasa, która spina cały ośrodek. Ścieżka, która połączyła górną stację kolejki na Szyndzielnię ze schroniskiem na Koziej Górze, ma około 6,5 kilometra długości i od 1 do 1,5 metra szerokości.

Dzięki nowej trasie cały zjazd z Szyndzielni na sam dół liczy ponad 11 kilometrów. Co ważne, na Szyndzielnię rowerzyści mogą wjechać wraz z rowerami specjalnie przystosowanymi wagonikami.

Rowerzystów postanowił przyciągnąć także Szczyrk. Od początku sierpnia działa tu Szczyrk Enduro Trails - kompleks jednokierunkowych ścieżek rowerowych. To specjalnie wyprofilowane trasy, wybudowane z dala od pieszych szlaków, które są świetnym miejscem do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Na początek powstały tutaj dwie ścieżki o łącznej długości 8,5 km zaczynające się w rejonie Hali Skrzyczeńskiej. HipHopA Flow to niebieska rodzinna trasa o długości 5,6 km dla średniozaawansowanych. Prowadzi głównie przez las, ale po drodze czekają na nas także piękne widoki na Beskidy. Ścieżka ma utwardzoną, równą nawierzchnię, sporo band i tzw. hopek, z których część można objechać.

Czerwona trasa Otik jest przeznaczona dla bardziej zaawansowanych rowerzystów. To naturalna, płynna ścieżka o długości 2850 m wijąca się w dosyć gęstym lesie iglastym, chociaż czasem przecina też malownicze polany. Ścieżka kończy się w Solisku. Na początek obu tras można się dostać wraz z rowerami kolejką gondolową na Halę Skrzyczeńską.

To jednak dopiero początek inwestycji w Szczyrku. Trwa tutaj budowa kolejnych tras, prowadzących od Zbójnickiej Kopy i Małego Skrzycznego. Trasy zostaną oddane do użytku jesienią, a system ścieżek będzie wtedy liczył 13 km.

Co ważne, w planach jest połączenie Bielska-Białej ze Szczyrkiem górskimi ścieżkami rowerowymi.

Wypoczynek na basenie

Ci, którzy wolą spokojniejsze formy wypoczynku, także znajdą dla siebie wiele możliwości. W rejonie Bielska-Białej jest wiele szlaków turystycznych i terenów rekreacyjnych, które idealnie nadają się do spacerów.

Kąpielisko Start w Bielsku-BiałejKąpielisko Start w Bielsku-Białej Fot. Tomasz Fritz / Agencja Wyborcza.pl

W lecie wszyscy chętni mogą szukać ochłody na nowoczesnym kąpielisku Start w Cygańskim Lesie i pływalni Panorama. Przez cały rok na miłośników pływania czekają baseny na osiedlu Langiewicza i Karpackim. Niebawem w mieście powstanie także trzeci kryty basen.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.