Urząd Miejski w Bielsku-Białej ogłosił przetarg na remont kolejnej kamienicy na starówce. Powstanie w niej Miejskie Centrum Usług Społecznościowych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bielska starówka od ponad 10 lat systematycznie pięknieje. Odnowiono tu rynek, część malowniczych uliczek i wiele kamienic. Teraz to prawdziwa wizytówka miasta. Wciąż jednak są tutaj obiekty, które czekają na remont.

Jednym z nich jest duża kamienica przy ul. Wzgórze 14. Stoi w bardzo reprezentacyjnym miejscu, tuż obok Zamku Sułkowskich. Mijają ją wszyscy, którzy ul. Wzgórze zmierzają na rynek.

Kamienica przy ul. Wzgórze 14
Kamienica przy ul. Wzgórze 14  Marcin Czyżewski

Kamienica o cechach klasycystycznych powstała w drugiej połowie XVII wieku, choć jej piwnica od strony ulicy może pochodzić nawet z XV wieku. Na przełomie XVIII i XIX wieku budynek został gruntownie przebudowany i rozbudowany w głąb dawnej działki w kierunku muru obronnego. W XIX wieku budynek mieścił czytelnię niemiecką.

W wyniku kolejnej przebudowy, prawdopodobnie po 1872 r., powstała istniejąca do dziś frontowa elewacja od strony placu zamkowego. W budynku przez lata działał popularny antykwariat. Dzisiaj kamienica jest w złym stanie i szpeci starówkę. Jej mury są szare i brudne, odpada z nich tynk. W kiepskim stanie jest również dach.

Kamienica dla potrzebujących wsparcia

Dzięki planowanej inwestycji to się zmieni. Wyremontowane zostaną zarówno dach, elewacja jak i wnętrze budynku. Jego strych zostanie zaadaptowany, a część pomieszczeń będzie przebudowana. Ekipy budowlane będą musiały w możliwie maksymalnym stopniu zachować istniejące elementy zabytkowe.

Obiekt zostanie także odpowiednio wyposażony, ponieważ powstanie w nim Miejskie Centrum Usług Społecznościowych.

To miejsce, w którym osoby starsze i niepełnosprawne będą mogły spędzać wolny czas, spotykać się z innymi ludźmi czy korzystać z pomocy psychologicznej.

Z kolei dzieci i młodzież z rodzin zagrożonych ubóstwem będą tutaj objęte wsparciem, skorzystają z pomocy w nauce i również będą mogły spędzać czas, zamiast włóczyć się po ulicach.

Na realizację tego projektu miasto ma dostać prawie 5 mln zł z Unii Europejskiej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem