Wisła wzbogaci się o kolejną atrakcję. Przyjeżdżający tutaj turyści będą mogli korzystać z parku kąpielowego. Inwestycja pochłonie około 20 mln zł.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Znajdujące się w centrum Wisły baseny od kilku lat są nieczynne. Tutejszy samorząd od dawna zabiegał o ich modernizację i ponowne otwarcie. Teraz wreszcie będzie mogło do tego dojść.

Nieczynny basen w Wiśle
Nieczynny basen w Wiśle  EWA SZYMCZYK

Prezes spółki Baseny Wisła Jakub Stasiewicz i dyrektor regionalny ds. inwestycji firmy Moris Polska Tomasz Chmiel podpisali już umowę na realizację zadania „W systemie zaprojektuj i wybuduj - Inteligentne Baseny - rewitalizacja parku kąpielowego w Wiśle”.

Podpisali umowę z wykonawcą

Oznacza to, że modernizacja wiślańskiego basenu może się już formalnie zacząć. - Cieszę się, że udało nam się rozpocząć współpracę i nowy etap dla miasta. Ja ze swej strony odpowiadam tylko za koordynację wszelkich procesów, natomiast prawdziwym ojcem tego sukcesu jest pan Tomasz Bujok, burmistrz Wisły. Uważam, że Wisła jako miasto turystyczne musi mieć nowoczesny basen i na niego zasługuje. Jestem przekonany, że będzie to obiekt na miarę potrzeb miejscowości - powiedział prezes Stasiewicz.

- Po trzyletnich staraniach doszło do momentu, w którym podpisujemy umowę z wykonawcą i tak naprawdę dopinamy kolejny etap tej inwestycji. Mam nadzieję, że realizacja zadania będzie przebiegała tak samo sprawnie, jak proces jej przygotowania - powiedział Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.

Zwrócił uwagę na to, jak ważna to inwestycja dla miasta. - Temat basenów był omawiany przez wiele, wiele lat. Wisła to miejscowość turystyczna. W sezonie letnim przyjeżdża do nas mnóstwo gości i takiego obiektu na pewno nam brakowało - dodał burmistrz Bujok.

Firma z doświadczeniem

Termin oddania gotowego obiektu inwestorowi przez wykonawcę określono na 14 miesięcy od dnia podpisania umowy. - Każda inwestycja jest wyzwaniem, bo wiąże się z pewnym ryzykiem i problemami, które staramy się na bieżąco rozwiązywać. Jako firma mamy jednak doświadczenie w prowadzeniu tego typu inwestycji i mamy nadzieję, że spokojnie sobie z tym zadaniem poradzimy - zapewnia Tomasz Chmiel z firmy Moris Polska.

- Chcę, by ta inwestycja była rzetelnie zrealizowana i mogła służyć mieszkańcom i turystom przez wiele lat - dodał burmistrz Bujok.

Basen, kino i atrakcje

Nowe kąpielisko ma być dużą atrakcją dla mieszkańców i gości odwiedzających Wisłę w sezonie letnim. Mariusz Sługocki z Pracowni Architektury JAMS, która przy współpracy z wykonawcą projektowała obiekt, zdradził szczegóły na temat tego, co po modernizacji znajdzie się na terenie basenu.

Baseny w Wiśle zostaną przebudowane
Baseny w Wiśle zostaną przebudowane  Hubert Wójtowicz/Baseny Wisła

- Musimy zachować oryginalny wygląd tego miejsca, ze względu na jego zabytkowy charakter i wartości kulturalne, dlatego pozostanie basen o wymiarach 50 na 50 metrów z trzema różnymi poziomami głębokości wody. Zostanie również uszanowany budynek zasadniczy, który jest obecnie w fatalnym stanie, ale razem z konserwatorem zadbamy o to, by przywrócić jego blask. Natomiast dużą atrakcją będzie nowy budynek z dużą strefą kina letniego i strefą usługową - mówi architekt.

Wszystko wskazuje na to, że w sezonie letnim w 2019 roku Wisła znów będzie mogła zaprosić swoich mieszkańców i turystów do wypoczynku na kąpielisku. Jej władze przekonują, że zmodernizowany basen podniesie atrakcyjność turystyczną tej beskidzkiej miejscowości.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nareszcie. Trochę wstyd, że przez tyle lat ten kompleks basenów stał odłogiem.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0