Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Generalnym wykonawcą inwestycji będzie firma P.B. Inbud Bielsko. Budowa, której koszt ma wynieść prawie 10 mln zł, zakończy się na przełomie sierpnia i września 2018 roku. Już trzy miesiące później nowy browar ma rozpocząć warzenie piwa. Skąd wybór tej akurat firmy budowlanej?

- Zwycięzca zdobył najwięcej punktów za ofertę, w której oprócz ceny braliśmy pod uwagę termin realizacji i okres gwarancji - mówi Ziemowit Fałat, główny piwowar i współwłaściciel Browaru PINTA. - Wygrała lokalna firma o bardzo dobrej reputacji, wykonawca wielu obiektów przemysłowych w konstrukcji stalowej, obecna na rynku budowlanym od ponad 35 lat - dodaje.

Inwestycja PINTY rozpoczyna się w okresie bardzo dobrej koniunktury na polskim rynku budowlanym, co nie pozostało bez wpływu na koszty budowy. W ciągu roku od ogłoszenia przez PINTĘ planów budowy własnego browaru ceny za roboty budowlane wzrosły o 25-30 proc. Z tego powodu budowa browaru została podzielona na dwa etapy. W pierwszym etapie PINTA zbuduje budynek produkcyjny i administracyjno-socjalny wraz z zagospodarowaniem terenu. Nowy browar będzie wyposażony w urządzenia do warzenia i rozlewu piwa po przeprowadzeniu kolejnych przetargów.

Problemy z gazem

W drugim etapie, który planowany jest na lata 2019-2020, powstanie taproom, czyli firmowy pub wraz z infrastrukturą dla odwiedzających browar, zostanie też dokończona charakterystyczna elewacja z kontenerów. W stosunku do pierwotnych planów budżet inwestycji wzrósł z niemal 15 mln zł za całość do prawie 21 mln zł brutto tylko za I etap.

Budżet inwestycji uzupełniły m.in. dotacje z kredytu technologicznego Banku Gospodarstwa Krajowego (4,6 mln zł) oraz ze Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości (1,4 mln zł). Pieniądze z ostatniego źródła pochodzą z dwóch dotacji, które zostaną wykorzystane na zbudowanie unikalnej w Europie linii technologicznej do produkcji piw lodowych oraz systemu informatycznego, obsługującego pracę browaru.

Działka z lotu ptaka. Tutaj w Radziechowach -Wieprzu powstanie browar PINTADziałka z lotu ptaka. Tutaj w Radziechowach -Wieprzu powstanie browar PINTA AeroFoto Beskid Tomasz Figura

Możliwości produkcyjne nowego browaru planowane pierwotnie na 15 tys. hl mają od razu wynosić 20 tys. hl rocznie. Działka w gminie Radziechowy-Wieprz koło Żywca, gdzie powstanie nowy browar, została kupiona przez PINTĘ we wrześniu 2016 roku za ponad 1,4 mln zł w przetargu zorganizowanym przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A.

Już po zamknięciu przetargu okazało się, że teren, która miał być w pełni przystosowany do rozpoczęcia działalności produkcyjnej, prawdopodobnie do 2019 roku nie będzie podłączony do sieci gazowej. Korzystanie z gazu ze zbiorników zamiast z sieci znacząco podroży koszty produkcji nowego browaru. Zarząd KSSE zobowiązał się już do interwencji w tej sprawie i jak najszybszej poprawy infrastruktury działki.

Po rozpoczęciu warzenia piwa w nowym browarze ma być zatrudnionych ponad 30 osób.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.