Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Strefę ciszy zorganizowali nauczyciele w jednej z klas na górnym korytarzu. Jak wyjaśniają urzędnicy z gminy Jasienica, jest to kącik relaksacyjny dla uczniów, którzy chcą odpocząć, poczytać i zrelaksować się w ciszy i spokoju. Uczniowie przebywają pod nadzorem dyżurującego nauczyciela, a kącik funkcjonuje podczas dwóch przerw międzylekcyjnych, tzn. od godz. 10.35 do 10.45 oraz od 11.30 do 11.50.

- Uczniowie muszą bezwzględnie podporządkować się obowiązującemu regulaminowi, a więc przede wszystkim zachować ciszę i nie zakłócać jej innym uczniom przebywającym w pomieszczeniu - informuje urząd gminy.

Kącik, w którym uczniowie mogą odpocząć od hałasu, nauczyciele wymyślili, wyciągając wnioski z przeprowadzonych wcześniej wśród uczniów ankiet na temat bezpieczeństwa. Jak informuje Beata Małysiak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iłownicy, z ankiet m.in. wynikało, że na część dzieci szczególnie wrażliwych hałas na przerwach wpływa wyjątkowo negatywnie. Nierzadko uczniowie uskarżali się na złe samopoczucie, bóle głowy i zmęczenie, a w czasie przerwy chcieli pozostać w klasie. Teraz mogą skorzystać ze strefy ciszy, która cieszy się ogromną popularnością.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.