Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Coraz więcej murali na ścianach bielskich kamienic. Podobają wam się?

Murale pojawiły się m.in. w ramach projektu "oBBraz miasta #2", którego organizatorami są Fundacja Galerii Bielskiej i Galeria Bielska BWA. W 2014 roku zaproszeni artyści namalowali na murach bielskich kamienic i murze oporowym trzy dzieła: "Pasterza", "Sowę" i "Sztukę dla lepszego życia". Podczas kolejnych edycji "uliczna" galeria powiększyła się m.in. o  koronkę NeSpoon, "Frasunek" Marcina Malika Malickiego oraz "Kozicę" Ilony Krieser.

Ciekawe malowidło wykonali też artyści, którzy przyjechali do Bielska-Białej z partnerskiego miasta Grand Rapids w stanie Michigan w USA. Ich zadaniem było stworzenie dla mieszkańców Bielska-Białej muralu, który będzie upamiętnieniem jubileuszu 25-lecia współpracy między oboma miastami. Bardzo ciekawy jest też choćby mural Dariusza Paczkowskiego przedstawiający Irenę Sendlerową.

Działacze Lokalnej Organizacji Turystycznej mówią, że ta dość nietypowa galeria to świetny produkt turystyczny, który zjednuje sobie coraz większe grono zwolenników. Na potrzeby jej promocji przygotowano nawet specjalne wydawnictwo, które dostępne jest nieodpłatnie  między innymi w Miejskim Centrum Informacji Turystycznej w Bielsku-Białej.

Mural z przesłaniem ekologicznym

Murale mogą spełniać także rolę edukacyjną. W regionie realizowany jest właśnie projekt Powietrze bez granic. Jego celem jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców pogranicza polsko-czesko-słowackiego, a jednym z finalnych produktów ma być mural o tematyce nawiązującej do ochrony powietrza.

Trwają poszukiwania ściany o powierzchni około 80 metrów kwadratowych na potrzeby takiego muralu. Najlepiej w Bielsku-Białej. Projekt muralu zostanie wybrany na drodze konkursu i będzie zdobił ścianę przez 5 kolejnych lat. Więcej informacji zainteresowanym udziela Monika Pasierbek ze Stowarzyszenia Region Beskidy. Kontakt: 33 488 89 24, m.pasierbek@euroregion-beskidy.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.