Posłanka PO Mirosława Nykiel z Bielska-Białej zapytała ministra kultury i dziedzictwa narodowego, dlaczego media publiczne nie wspierają Wielkiej Orkiestry Świąteczne Pomocy. Otrzymała odpowiedź, z której wynika, że wszystko przez Owsiaka i TVN.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Posłanka Nykiel przypomina, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wydarzenie, którym żyje cała Polska. Akcja jest popularna i ma wielu zwolenników na całym już świecie. Posłanka ubolewa w swojej interpelacji, że w czasie tegorocznego finału w Wiadomościach TVP zapomniano o ogromnym znaczeniu oraz roli jaką pełni to charytatywne wydarzenie.

- Podczas niedzielnej emisji programu mówiono o wszystkim, a WOŚP przedstawiono, tak aby umniejszyć jego wartość. Pani redaktor powiedziała tylko jedno zdanie na temat wydarzenia: „Polska pomaga, zebrano już 30 mln zł”. Po czym telewidzowie otrzymali reportaż w jaki sposób pomagają Polacy m in. akcje Caritas – pomoc osobom dotkniętym klęskami żywiołowymi oraz wsparcie dla mieszkańców Syrii - pisze posłanka do ministra Piotr Glińskiego.

Telewizja nie wypełni misji

Nykiel chce wiedzieć, dlaczego media publiczne, na które płacimy wszyscy, nie wypełniają misji do jakiej są powołane i nie pokazują, nie wspierają akcji, w którą jest zaangażowana ogromna rzesza Polek i Polaków oraz dlaczego próbuje się przysłonić WOŚP innymi akcjami.

Prezes TVP Jacek Kurski
Prezes TVP Jacek Kurski  Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Na odpowiedź na interpelację, którą złożyła po finale WOŚP, posłanka z Bielska-Białej musiała czekać aż do kwietnia. Gliński przekonuje, że żaden organ administracji publicznej, w tym także minister kultury i dziedzictwa narodowego, „nie ma prawa wpływać na treść rozpowszechnianych przez nadawców audycji ani tym bardziej na ramówkę programu któregokolwiek z nadawców publicznych”. Dlatego też w odpowiedzi załączył stanowisko Jacka Kurskiego, prezesa zarządu Telewizji Polskiej.

Kurski zapewnia, że telewizja poinformowała o akcji we wszystkich swoich programach informacyjnych wypełniając tym swój obowiązek. A że było tego ile było? Kurski wylicza „winy” Owsiaka”. Choć TVP przez 24 lata wspierała akcję transmitując wszystkie wydarzenia, na stronie WOŚP pojawiła się informacja, że od zawsze akcję wspiera TVN. Poza tym akcję promowali autorzy programów i dziennikarze TVN, dlatego, zdaniem Kurskiego, szersze informowanie o WOŚP byłoby wspieraniem konkurencyjnej stacji.

Prezes TVP przypomina też, że Owsiak publicznie wezwał w 2010 roku do niepłacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Kurski wytyka mu to teraz załączając link do wypowiedzi na antenie TVN24. Natomiast program o Caritas, zdaniem Kurskiego, nie był wcale próbą przysłonięcia działalności WOŚP, a jedynie wypełnieniem obowiązku mediów publicznych informowania o tego typu działalności.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem