Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Happening nad Białą płynącą przez centrum Bielska-Białej zakończył jeden z cykli warsztatów edukacyjnych poświęconych problemom rzek i zanieczyszczeniu wody. 45 uczniów szkół średnich z Polski, Chorwacji i Włoch biorących udział w międzynarodowym projekcie „Written on Water” prowadziło badania rzeki Koszarawy w Beskidzie Żywieckim.

- Nasze spotkania na Żywiecczyźnie jest już drugim z serii 6 międzynarodowych spotkań naukowych mających na celu uświadomienie młodzieży roli i znaczenie wody w przyrodzie i życiu człowieka. Na kolejne badanie rzek uczniowie pojadą do Chorwacji - mówi Aneta Piasecka, koordynatorka projektu z ramienia  Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Żywcu.

Podczas warsztatów edukacyjno-artystycznych prowadzonych przez Klub Gaja uczestnicy  wypletli z kolorowych pasm materiału warkocze symbolizujące strumienie i rzeki, przetkali je własnoręcznie wykonanymi elementami fauny i flory, które zaobserwowali nad Koszarawą. Powstała instalacja, która symbolicznie przypomniała mieszkańcom Bielska-Białej o pięknie rzek i ich życiodajnej roli. Pomysłodawczynią społecznego wyplatania warkoczy dla rzek jest Cecylia Malik – malarka, kuratorka sztuki współczesnej i performerka.

- Włączyliśmy się w ten projekt aby służyć wiedzą i doświadczeniem wyniesionym z programu „Zaadoptuj rzekę” , który prowadzimy od wielu lat. To fajnie, że możemy podzielić się naszymi metodami z nauczycielami i młodzieżą z Europy - mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.