Klub Gaja, Koalicja Ratujmy Rzeki i WWF Polska zapraszają wszystkich, którym leży na sercu los naszych rzek i jezior do włączenia się w europejską akcję BIG JUMP. To już w najbliższą niedzielę. Będzie się można przyłączyć m.in. do pań, które w Bielsku-Białej zamoczą nogi i ręce w fontannie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W niedzielę punktualnie o g. 15 mieszkańcy różnych krajów Europy wejdą do rzek, stawów, jezior i innych zbiorników wodnych. Chcą w ten sposób pokazać, że ich stan jest dla nich ważny, że chcą rzek czystych, w których tętni życie.

Apel w obronie rzek

Jak mówią ekolodzy, tegoroczny BIG JUMP w Polsce to społeczny apel w obronie naszych rzek, które nieprzegrodzone zaporami, płynące w szerokich dolinach, dają ludziom wymierne korzyści. - Doliny gromadząc wodę podczas wezbrań chronią nas przed powodziami, a naturalny nurt rzeki, o ogromnych zdolnościach samooczyszczania, jest źródłem czystej wody - przypominają ekolodzy.

- Od czasów PRL-u pokutuje fałszywy pogląd, że rzeka ma być odbiornikiem ścieków, służyć przemysłowi i masowemu transportowi towarowemu. Uczmy się na błędach innych - Holendrzy i Amerykanie dawno się zorientowali, że regulacja i betonowanie rzek nie tylko szkodzą przyrodzie, ale zwiększają zagrożenie powodziowe - mówi Jacek Engel z Fundacji Greenmind, członek Koalicji Ratujmy Rzeki.

BIG JUMP w fontannie

Tegoroczny BIG JUMP odbędzie się m.in. w Warszawie na plaży nad Wisłą, na wysokości Pomnika Saperów i Płyty Desantu. Punktualnie o g. 15 mieszkańcy Warszawy oraz turyści wejdą do rzeki by zamanifestować swój sprzeciw wobec betonowania i kanalizowania Wisły, Odry i innych polskich rzek.

BIG JUMP
BIG JUMP  materiały prasowe

Duże wydarzenie zaplanowane jest także w Ciechocinku.

Ale BIG JUMP to także mniejsze wydarzenia w całej Polsce. W Bielsku-Białej już po raz drugi do akcji przyłączy się Stowarzyszenie Akademia Seniora. Uczestnicy zamoczą ręce i nogi w fontannie na Rynku.

- Spotykamy się na Rynku przy Neptunie o g. 14.50. Każdy może do nas się przyłączyć - zaprasza Lilianna Zarębińska.

Stowarzyszenie Nic o Nas bez Nas zaprasza na BIG JUMP do Bystrej. - Chcemy wejść do rzeki Biała w Bystrej na znak sprzeciwu dla planowanej inwestycji, jaką jest budowa tamy - mówią organizatorzy. 

Wejście odbędzie się na końcu ulicy Klimczoka, zaraz przed wejściem do lasu. Po lewej stronie jest drewniany dom z szyldem "Białoniówka".

- Rzeki nie obronią się same przed niszczącymi działaniami betonowego lobby. To my, obywatele, musimy wystąpić w ich obronie. A zmiany klimatu sprawiły, że jeszcze ostrożniej musimy ingerować w złożony system przyrody. Chrońmy rzeki i ich urzekające piękno dla nas i przyszłych pokoleń - apeluje Jacek Bożek z Klubu Gaja, koordynatora akcji BIG JUMP w Polsce.

Każdy może zorganizować BIG JUMP w swojej miejscowości. Ważne, by dołączać do wydarzenia na Facebooku.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem