W Bielsku-Białej trwa walka o uratowanie czterech dorodnych, starych kasztanowców. Chce je wyciąć spółdzielnia. Walczą o nie mieszkańcy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

U zbiegu ulic Drzymały i Cieszyńskiej w Bielsku-Białej, przed pawilonem usługowym, rosną cztery stare kasztanowce. Beskidzka Spółdzielnia Mieszkaniowa, do której należy teren, chce wyciąć drzewa. Na ich miejscu mają powstać miejsca parkingowe, dokładnie 4-5 miejsc. Wydział Ochrony Środowiska bielskiego Urzędu Miasta odmówił przekonując, że można zrobić miejsca parkingowe przed pawilonem oszczędzając drzewa.

- Jednak spółdzielnia odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego - informuje Karina Nowicka-Kudłacz, która zaangażowała się w ratowanie kasztanowców.

Mieszkańcy zbierają podpisy pod apelem do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w tej sprawie.

Mieszkańcy walczą o drzewa

- Zagrożone wycinką kasztanowce są drzewami dorodnymi, żywotnymi, o doskonałej statyce, co zweryfikowały liczne wichury. Niewielkie wypróchnienia w pniach są wynikiem naturalnych procesów, którym podlegają drzewa i w żaden sposób nie wpływają na ich stan zdrowotny. Kasztanowce wprawdzie rosną na terenie należącym do Beskidzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ale stanowią element naszej wspólnej przestrzeni, nasze wspólne dobro. Dobro wspólne mieszkańców miasta - przekonują bielszczanie.

Mieszkańcy przypominają też, że miejsc parkingowych w pobliżu pawilonu jest wystarczająco dużo. Proszą o nie wyrażanie zgody na wycinkę kasztanowców. Przekonują, że byłyby to kolejne duże drzewa usunięte z bielskiego krajobrazu przez Beskidzką Spółdzielnię Mieszkaniową w tym roku - wiosną wycięto m.in. dwie wielkie wierzby na skwerze przy skrzyżowaniu ul.Browarnej i ul. Cieszyńskiej oraz dorodną topolę przy ul. Skośnej.

W czwartek w godzinach od 18 do 20 będzie można podpisać apel na schodach fontanny na bielskim Rynku, osoba zbierająca podpisy będzie miała niebieska wstążkę. Do niedzieli apel można podpisywać w lokalu Herbaciarnia Assam przy Rynku. Więcej informacji można znaleźć na Facebooku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem