Bystrzański Ruch Antysmogowy zaprasza na happening "Zawekuj czyste powietrze na zimę", który odbędzie się w najbliższą sobotę w czasie Dni Bystrej. Działacze ruchu przypominają, że od grudnia do marca tylko przez trzy dni powietrze było bezpieczne dla mieszkańców. Chcą to zmienić.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Bystrzański Ruch Antysmogowy będzie rozdawać w Bystrej „weki” z czystym powietrzem by przypomnieć o smogu dręczącym mieszkańców w sezonie grzewczym i zmobilizować gminę do podjęcia działań. Wydarzenie odbędzie się w czasie Dni Bystrej, w sobotę 7 lipca w godzinach od 13 do 19. na ul. Klimczoka 105 (na placu za OSP).

- Według pomiarów między grudniem 2017 a marcem 2018 roku powietrze jedynie przez trzy dni było bezpieczne dla mieszkańców – to znaczy mieściło się w światowych normach WHO dotyczących stężenia substancji niebezpiecznych – mówi inicjatorka ruchu Smog w Bystrej Jolanta Kasprzyk. – Stąd nasz pomysł na happening o robieniu zapasów na zimę z czystego powietrza. Na gości będzie też czekać mały konkurs oraz ulotki - dodaje.

Na stoisku Bystrzańskiego Ruchu Antysmogowego mieszkańcy będą mogli się dowiedzieć, co mogą zrobić już teraz, by rozwiązać problem smogu obecnego w sezonie grzewczym oraz do jakich działań mogą nakłonić gminę.

Antysmogowy Ruch w Bystrej to oddolna inicjatywa społeczna. Powstała na początku 2018 roku w odpowiedzi na problem smogu i brak działań władz lokalnych w tej kwestii. Twórcy ruchu stawiają sobie za cel poprawienie jakości powietrza w gminie Wilkowice, poprzez ograniczenie niskiej emisji. Ruch jest wspierany przez Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Rozwiazanie problemu jest banalnie proste.
  Wystarczy, aby w okolicach, gdzie używa sie pieców węglowych wprowadzic bezwzględny zakaz składowania i sprzedaży mialu węglowego.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0