Zdaniem Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej znak "Strefa zamieszkania" wystarczy, by na ruchliwej bielskiej ulicy, z której oprócz samochodów korzystają setki pieszych, było bezpiecznie. Mieszkańcy mają inne zdanie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Błonia to jedno z najpopularniejszych miejsc weekendowego odpoczynku mieszkańców Bielska-Białej. Można tam dojść lub dojechać ulicą Czołgistów, korzystają z niej także m.in. rowerzyści wybierający się na górskie szlaki Enduro Trails. Trwa przebudowa tej drogi. Jeden z mieszkańców zapytał bielski Miejski Zarząd Dróg, czy rozbudowana ulica będzie miała chodnik. Okazuje się, że od ulicy Pszczelej do wejścia na Błonia chodnik został zaplanowany. Jednak na odcinku od ulicy Pszczelej po Pocztową chodnika nie będzie. Powód? Jest tam mało miejsca, chodnik byłby wąski, piesi nie byliby w stanie z niego bezpiecznie korzystać.

Ograniczenia dla kierowców

Dlatego też ulicę zaprojektowano jako ciąg pieszo-jezdny, zaplanowano ustawienie tam znaku „Strefa zamieszkania”, co daje na niej pierwszeństwo pieszym. Na tak oznakowanej drodze pieszy ma możliwość korzystania z całej jej szerokości, a samochody mogą się poruszać z prędkością nie większą, niż 20 km na godzinę. 

- To absurd, że droga na tereny rekreacyjne pozbawiona będzie chodnika - uważają tymczasem mieszkańcy.

Sprawą zajęli się radni PO - Dariusz Michasiów oraz Dorota Piegzik - Izydorczyk. Złożyli interpelację w tej sprawie. - Z tej ulicy korzystają także dzieci uczące się w szkole podstawowej nr 25 - przypominają.

Niestety, póki co według MZD możliwość wykonania chodnika nie ma. Bezpieczeństwo mają zapewnić znak „Strefa zamieszkania” oraz elementy spowalniające ruch samochodowy. Mieszkańcu nie zgadzają się z tymi argumentami.

- Kierowcy nie będą przestrzegać ograniczeń. Trzeba by tam chyba jeszcze ustawić na stałe policyjny radiowóz - uważają. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Kto nie mieszka przy tej ulicy to nie ma wyobraźni jak niebezpiecznie jest poruszać się bez chodnika. Niestety ,kierowcy i rowerzyści uważają ze ulica należy do nich. Pieszy jest bez szans.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  wniosek: powszechnie uważa się kierowców za bezrozumnych debili. póki nie siądzie się za kierownicą ...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0