Od 16 marca do 5 kwietnia 2018 roku władze Czechowic Dziedzic prowadziły badania jakości powietrza ambulansem pomiarowym Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach. Wyniki jednoznacznie pokazują, że miasto potrzebuje samodzielnej stacji pomiarowej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ambulans znajdujący się na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Studenckiej mierzył: pył zawieszony PM10, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, tlenek węgla i benzen. W ciągu 21 dni pomiarów aż podczas 13 dni zanotowano przekroczenia pyłu zawieszonego PM10. 

Wyniki badań zestawiono z pomiarami z Bielska-Białej. Rezultaty jednoznacznie pokazały, że jakość powietrza w stolicy Podbeskidzia nie są reprezentatywne dla Czechowic Dziedzic - Dobowe stężenia pyłu PM10, zarejestrowane w czasie prowadzonych równolegle badań, każdego dnia są wyższe w Czechowicach-Dziedzicach, a w niektóre dni przekraczają dobowe stężenia rejestrowane w Bielsku-Białej o kilkadziesiąt, na nawet przeszło sto procent - czytamy na stronie Urzędu Miasta. 

Analiza wyników pokazała, że główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest emisja z budynków mieszkalnych. Miasto od lat prowadzi programy wymiany kotłów - W tym roku gmina przystąpiła również do konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Odnawialne Źródła Energii (OZE), pozwalającego uzyskać dofinansowanie do montażu ogniw fotowoltaicznych, kolektorów solarnych, pomp ciepła oraz kotłów na pelet - informuje strona Urzędu. 

Wyniki jednoznacznie pokazały, że Czechowice-Dziedzice potrzebują samodzielnej stałej, automatycznej pomiarowej WIOŚ. Miasto od wielu lat stara się o takie urządzenie, na razie bezskutecznie. Być może wyniki badań zmienią coś w tej kwestii. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem