W Katowicach w poniedziałek (23 lipca) podpisano umowę w sprawie budowy obwodnicy, która połączy drogę ekspresową S1 z DW 942, omijając Buczkowice i Rybarzowice.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W przetargu ogłoszonym przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach wyłoniono wykonawcę, którym została firma Drog-Bud z Częstochowy. Zgodnie z umową prace powinny zakończyć się do listopada 2019 r. Obejmą m.in. budowę drogi o długości prawie 2,8 km oraz skrzyżowania z ul. Bielską i Żywiecką, budowę obiektów inżynierskich, zbiornika retencyjnego i przebudowę infrastruktury technicznej. Koszt inwestycji to 62,5 mln zł, w tym dofinansowanie unijne w ramach RPO w wysokości 36 mln zł.

– To kolejna inwestycja drogowa, którą realizujemy. Ułatwi życie nie tylko mieszkańcom, ale też turystom, którzy będą mogli bez przeszkód dojechać do Szczyrku. Proces przygotowania inwestycji trwał wiele lat, natomiast sama realizacja potrwa kilkanaście miesięcy i poprawi sytuację komunikacyjną w tym regionie – mówił wicemarszałek woj. śląskiego Stanisław Dąbrowa, który brał udział w podpisaniu umowy.

Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, zwracał uwagę na to, że nowa droga będzie miała znaczenie zarówno dla mieszkańców Rybarzowic i Buczkowic, bo ruch tranzytowy z kierunku Bystrej, Mesznej i Bielska-Białej do Szczyrku przeniesie się z wąskich dróg lokalnych na obwodnicę, jak i dla turystów podróżujących do Szczyrku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  nie ominie Buczkowic : nadal będzie się jechać ulicami Bielską i Wiślańską, nadal przy rondzie - teraz dwu - będą sie tworzyć korki. i ta komiczna teza o przeniesieniu ruchu od strony Bystrej na obwodnicę ... Panowie Redaktorzy: jak się nie chce przyjechać i popatrzeć - to może przynajmniej mapa
  już oceniałe(a)ś
  4
  0