Działacze Stowarzyszenia Polaris - OPP przypominają, że 27 lipca na nocnym niebie będzie widoczne najdłuższe w XXI wieku całkowite zaćmienie Księżyca tuż przy Wielkiej Opozycji Marsa. Pasjonaci astronomii przygotowali z tej okazji wiele atrakcji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Stowarzyszenie Polaris zaprasza do Sopotni Wielkiej na Żywiecczyźnie na wspólne obserwacji. Wydarzenie rozpocznie się o g. 12. W programie jest wiele atrakcji, m.in. możliwość obejrzenia wystawy meteorytów w siedzibie stowarzyszenia oraz zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w stroju typu NASA na tle scenerii marsjańskiej. Otwarta zostanie także wystawa pt. "Dziedzictwo kulturowe związane z niebem" w odniesieniu do Żywiecczyzny.

Atrakcje dla miłośników astronomii

Na g. 17 zaplanowany jest wykład w siedzibie stowarzyszenia na temat "kamieni z Kosmosu", mowa będzie m.in. o meteorycie marsjańskim, który w tym dniu zobaczyć będzie można w Sopotni Wielkiej. W programie są także: quiz z możliwością wygrania małego upominku o tematyce astronomicznej oraz omówienie nocnego zjawiska z udziałem Księżyca i Marsa.

- W tym czasie będzie także możliwe zwiedzanie kopuły Obserwatorium Astronomicznego z 14'' teleskopem systemu Schmidt-Cassegrain marki Celestron (jeden z największych w regionie), koordynatorzy będą  omawiać jego budowę, obsługę i zastosowanie. Od g. 19 rozpoczną się przygotowania i wspólne obserwacje całkowitego zaćmienia Księżyca w towarzystwie Wielkiej Opozycji Marsa - zaprasza Julia Nawalkowska z biura zarządu stowarzyszenia.

Można się zgłaszać na adres mailowy polaris@op.pl, telefonicznie na nr 33 863-46-93, a także osobiście w siedzibie stowarzyszenia.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem