Dźwięk trombit obwieści rozpoczęcie 55. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. To święto folkloru i spotkanie ludzi z najodleglejszych zakątków globu. Bawią się razem - bez względu na kolor skóry, religię, przekonania
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tegoroczny TKB rozpocznie się 28 lipca i potrawa do 5 sierpnia. Ten festiwal to jedna z największych imprez folklorystycznych w Europie. Ma swoich stałych, wiernych widzów, którzy czasami przyjeżdżają w Beskidy specjalnie z odległych zakątków Polski.

– Zawsze planujemy z mężem letni urlop tak, by wziąć udział choć w kilku koncertach TKB – mówi Katarzyna Noga z Lublina.

Tradycyjnie w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim oraz Oświęcimiu będą estrady główne festiwalu. Dwa najważniejsze wydarzenia TKB to 49. Festiwal Folkloru Górali Polskich (27-31 lipca), niezwykłe spotkanie ludzi gór i okazja do poznania bogactwa rodzimych góralskich obrzędów, strojów, muzyki czy tańca, oraz 29. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (1-4 sierpnia), wydarzenie, w czasie którego zobaczymy kilkanaście bardzo ciekawych zespołów z całego świata, wśród nich trzy z Polski. Estradą tegorocznych MSF będzie Żywiec, w minionych latach odbywały się także w Szczyrku i w Wiśle.

Tydzień Kultury Beskidzkiej rozpoczyna się barwnym korowodem zespołów w Wiśle
Tydzień Kultury Beskidzkiej rozpoczyna się barwnym korowodem zespołów w Wiśle  DAWID CHALIMOIUK

W ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich odbywają się dwa przeglądy konkursowe: regionalnych zespołów pieśni i tańca oraz kapel, grup śpiewaczych, mistrzów z uczniami, solistów śpiewaków i instrumentalistów ludowych. Każdy z nich oceniać będzie oddzielna komisja złożona ze specjalistów od spraw folkloru – muzyków, tancerzy, etnografów, instrumentologów, muzykologów i choreografów. Ten festiwal co roku odbywa się w Żywcu. W obu przeglądach główną nagrodą jest Złote Żywieckie Serce, zespoły rywalizują także o Serca Srebrne i Brązowe. Festiwalowi towarzyszą Targi Sztuki Ludowej na żywieckim Rynku, to okazja do kupienia np. bardzo ładnych drewnianych zabawek. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne to widowiska ukazujące dziedzictwo kulturowe różnych narodów, ich autentyczne zwyczaje, obrzędy pieśni, muzykę i tańce. Grand Prix, czyli główna nagroda festiwalu, przyznawane jest najlepszej grupie za całość programu.

Z TKB powiązane są programowo także takie wydarzenia, jak 71. Gorolski Święto w Jabłonkowie (3-5 sierpnia), 24. Festyn Istebniański w Istebnej (28-29 lipca) oraz 40. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (4-5 sierpnia).

TKB to również okazja do poznania ciekawych zwyczajów beskidzkich górali. Hudy np. pali się w Ujsołach na pamiątkę męczeńskiej śmierci św. Wawrzyńca, który został spalony na stosie. Ich budowa nie jest prostą sprawą, trzeba na to poświęcić nawet kilka dni. Ognisko utrzymują wkopane w ziemię długie pale, pomiędzy nimi górale układają chrust i świerkowe gałęzie. Tradycyjnie jedna z takich hud płonie obok estrady, na której występują zespoły biorące udział w TKB.

Hudy tradycyjnie zapłoną w Ujsołach
Hudy tradycyjnie zapłoną w Ujsołach  PAWE3 SOWA

TKB wywodzi się z przedwojennego Święta Gór, które odbyło się w Wiśle w 1937 roku. Imprezę swoją obecnością zaszczycił wtedy prezydent Ignacy Mościcki.

Symbolem imprezy stał się klepok, czyli drewniany, ręcznie malowany ptaszek na dwóch kółkach z rączką, dzięki której dziecko może pchać go przed sobą. Gdy koła się kręcą, skrzydła ptaka uderzają o siebie, wydając bardzo charakterystyczny dźwięk – klepotanie. Stąd właśnie nazwa zabawki.

Fot. Pawe? Sowa / Agencja Wyborcza.pl

TKB to także okazja do spróbowania lokalnych specjałów. Bardzo smaczne są placki ziemniaczane polane dużymi skwarkami, ale najlepsze są oscypki. Na ulicznych kramach oprócz świeżych oscypków można kupić oscypki z grilla. Regionalne karczmy serwują je na wiele różnych sposobów, na zakąskę podaje się np. smażony oscypek z żurawiną.

Szczegółowy program TKB można znaleźć tutaj.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem