Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej pozyskał kolejne fundusze ze środków unijnych. W ramach dwóch projektów doposażone zostaną oddziały szpitala, a warunki pracy personelu ulegną poprawie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pierwszy projekt to „Zdrowy Śląsk! Zwiększenie dostępności i jakości świadczeń medycznych w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej poprzez doposażenie i wymianę sprzętu medycznego”, w ramach którego zakupiony zostanie sprzęt i aparatura medyczna. Wartość projektu przekroczy 15 mln zł. Ponad 13 mln z tej kwoty to dofinansowanie ze środków unijnych.

Nowoczesny sprzęt dla kilku oddziałów

W ramach projektu nowy sprzęt otrzymają oddziały:

* patologii noworodka i niemowląt (m.in. kolumny anestezjologiczne, kardiomonitory, inkubatory, respiratory),

* ginekologiczno-położniczy (m.in. aparaty USG, zestaw laparoskopowy, łóżka porodowe),

* ortopedyczno-urazowy (m.in. aparaty RTG, łóżka ortopedyczne),

* kardiologiczny (m.in. echo serca, nowoczesne kardiomonitory, aparaty EKG),

* urologiczny i onkologii urologicznej (m.in. zestaw do diagnostyki i leczenia nowotworów pęcherza),

* neonatologiczny (m.in. inkubatory).

Co równie ważne dla pacjentów, zostanie zakupiony nowy rezonans magnetyczny. Ten obecnie używany w szpitalu ma już ponad 10 lat, a to jedyna w regionie możliwość wykonania tego badania w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Rocznie wykonuje się tutaj ponad 7 tys. badań. Koszt takiego urządzenia to ponad 5 mln zł. Całość pierwszego projektu ma zostać zakończona w połowie 2019 r.

Szkolenia dla personelu

Drugi projekt ma na celu poprawę warunków pracy personelu. Zostaną zakupione m.in. fotele biurowe dla personelu, wyposażenie stanowisk pracy poprawiające ergonomię, monitory komputerowe o dużej przekątnej, wózki służące do sprzątania, wózki do przewozu prania. Ponadto personel szpitala przejdzie kompleksowe szkolenia.

To niejedyna w ostatnim czasie inwestycja realizowana w szpitalu ze środków unijnych. Aktualnie przebudowywany jest SOR i oddział patologii noworodka. Pieniądze na ten cel szpital w dużej mierze pozyskał także z funduszy unijnych.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem