Tylko w zeszłym roku ekopark przy Gemini Parku w Bielsku-Białej odwiedziło ponad 50 tys. osób. W pobliżu galerii powstaną kolejne atrakcje.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ekopark w bielskim Gemini Parku to pierwsza tego typu inwestycja przy polskiej galerii handlowej. Galeria od dawna angazuje się w projekty ekologiczne, jest m.in. partnerem takich akcji, jak „Czyste Beskidy” czy „Zaadoptuj rzekę”. Razem z miastem galeria współorganizowała także Festiwal Dobrej Energii. Odbywają się tutaj także warsztaty poświęcone przyrodzie i ekologii, zwłaszcza dla najmłodszych.

 - Gemini Park leży w sercu Beskidu Śląskiego. Otacza nas unikalny ekosystem górski, wymagający jednak troski. Swoimi działaniami staramy się uwrażliwiać mieszkańców całego regionu na problemy związane z jego ochroną. Jednocześnie edukujemy i integrujemy mieszkańców wokół tego tematu, niosąc także realną pomoc, np. współorganizując akcję sprzątania – mówi Anna Dworak, dyrektor ds. marketingu i PR Gemini Parku Bielsko-Biała.

Rewitalizacja nad rzeką

Od 2014 roku na terenach leżących nad Białą, położonych tuż przy galerii prowadzone są intensywne prace rewitalizacyjne.

- Stopniowo przywracane są mieszkańcom miasta zapomniane przez lata tereny zielone, które dziś sąsiadują z nasza galerią. Ten proces rozpoczął się w 2014 roku, kiedy na niewykorzystanych terenach nad rzeką Białą powstał Park Radości. Na uporządkowanym terenie, pośród drzew, ustawiono wówczas kilkanaście atrakcji dla dzieci, zachęcających do zabawy na świeżym powietrzu i pośród przyrody – mówi Marcin Ochmański, project manager w Gemini Parku Bielsko-Biała.

W 2016 roku przekształcono Park Radość w ekopark „W DECHE!”. Na powierzchni ponad 5 tys. metrów kwadratowych ulokowano ponad 44 atrakcje w całości wykonanych z drewna i surowców wtórnych, takich jak drewniany krokodyl z labiryntem, 70 metrowy labirynt przypominający podziemne kretowisko, piaskownica interaktywna czy kilkadziesiąt stołów do gier logicznych i sprawnościowych. Rok później dodano kolejne elementy, m.in. tor wodny. W parku organizowane są warsztaty, zabawy edukacyjne i fabularyzowane gry plenerowe a także półkolonie.

Kolejne atrakcje

- Ekopark zrewitalizował niszczejące tereny zielone nad brzegiem rzeki Białej i przywrócił je mieszkańcom, w nowej ciekawej formule, tworząc przyjazne dla środowiska sąsiedztwo. Przy pracach nad nim zachowano zastaną zieleń, w tym stare drzewa. Stworzono także nowe zielone strefy. Poprzez przedsięwzięcie zainicjowano także współpracę m.in. ze szkołami i przedszkolami, które mogą tutaj organizować np. lekcje ochrony środowiska, wf-u czy biologii. Zaproszenia trafiły do ponad 1200 placówek. Za sprawą projektu udało się nam także rozwinąć współpracę z miastem w zakresie ochrony środowiska, a w szczególności terenów nad rzeką – wylicza Dworak.

W tym roku przybyła tu kolejna atrakcja, jeden z największych w regionie parków linowych. Ten powstał w przylegającym do galerii Parku Strzygowskiego. Na wysokości nawet 7 metrów w koronach 50 drzew zbudowano mająca ponad pół kilometra trasę z 50 przeszkodami. Powstanie parku linowego jest pierwszym etapem rewitalizacji tych terenów. Dzięki współpracy z Urzędem Miasta w Bielsku-Białej teren ten w najbliższych miesiącach czeka wiele zmian. W planach jest m.in. aleja spacerowa, ścieżka rowerowa, trasa rolkowa, nowe oświetlenie i mała architektura  - mówi Ochmański.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem