Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nowy ośrodek zdrowia w leżących pod Bielskiem-Białą Mazańcowicach powstaje obok strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej. Działkę o powierzchni około 10 arów, właśnie z myślą o budowie w tym miejscu nowej przychodni, gmina Jasienica kupiła jeszcze w 2016 r.

Obiekt za 1,5 mln zł

- Mazańcowice należą do jednego z najprężniej rozwijających się sołectw naszej gminy. Z roku na rok przybywa mieszkańców, toteż dotychczasowa przychodnia przestaje wystarczać. Co gorsza, ośrodek zdrowia funkcjonuje w starym budynku o nienajlepszym stanie technicznym. Nowa przychodnia będzie przestronna, tym samym zostaną rozwiązane problemy lokalowe podstawowej opieki zdrowotnej w tym rejonie naszej gminy - wyjaśnia Janusz Pierzyna, wójt Jasienicy.

Jak informuje Urząd Gminy, parter budynku zajmie rejestracja, trzy gabinety lekarskie i jeden zabiegowy, z kolei na użytkowym poddaszu jako osobnej kondygnacji powstanie gabinet lekarski, biuro i pomieszczenie socjalne.

W budynku będą toalety, szatnia oraz winda, która pozwoli wjeżdżać na piętro osobom niepełnosprawnym. Każde z pięter będzie miało po 152 m kw. powierzchni. Inwestycja pochłonie 1,5 mln zł.

Przychodnie w rękach samorządu

Jak przypomina wójt Pierzyna, przychodnia w Mazańcowicach jest jedną z pięciu należących do Samodzielnego Gminnego Zespołu Opieki Zdrowotnej, a więc podlegającego tamtejszemu samorządowi. Ośrodki zdrowia są również w Jasienicy, Grodźcu, Międzyrzeczu Górnym i Rudzicy.

- Kilkanaście lat temu w ostatniej chwili zadecydowaliśmy, aby podstawowa opieka zdrowotna z przychodniami pozostała w gestii gminy Jasienica. Dziś widać, że była to dobra decyzja. Choć ponosimy znaczne koszty, związane z utrzymaniem budynków i zakupem wyposażenia, to jednak mieszkańcy naszej gminy mają pełen dostęp do opieki zdrowotnej, także tej specjalistycznej, na wysokim poziomie. I w zdecydowanej większości przypadków można pomocy medycznej naszym mieszkańcom udzielać na miejscu, właśnie w naszych ośrodkach, bez dojazdu do sąsiednich miejscowości i konieczności oczekiwania w długich kolejkach - dodaje wójt.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.