6. już Festiwal Ciemnego Nieba odbędzie się od 11 do 13 sierpnia w miejscowości Sopotnia Wielka na Żywiecczyźnie. To pierwszy w Polsce obszar ochrony ciemnego nieba. Tutaj warunki do obserwacji Perseidów będą doskonałe.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do Sopotni Wielkiej od lat przyjeżdżają miłośnicy astronomii. Wszystko za sprawą działającego tutaj Stowarzyszenia „Polaris” OPP. W Sopotni powstały m.in. imitacja wnętrza stacji kosmicznej w skali 1:1 oraz stanowisko obserwacyjne na Krzyżowym Groniu.

Do Sopotni Wielkiej przyjeżdżają miłośnicy astronomii
Do Sopotni Wielkiej przyjeżdżają miłośnicy astronomii  Stowarzyszenie 'Polaris' OPP

To także pierwsza miejscowość w Polsce, w której z myślą o ochronie ciemnego nieba zmodernizowane zostały uliczne latarnie. To było wspólne przedsięwzięcie jeleśniańskich urzędników oraz działaczy "Polarisa", którzy przypominają przy każdej okazji, że dzisiaj niebo jest bardzo "zanieczyszczone" przez sztuczne światło. To nie tylko utrudnia prowadzenie obserwacji, ale i uprzykrza życie kierowcom, bo osłabia koncentrację. Nadmiar sztucznego światła przeszkadza nocą także mieszkańcom.

Perseidy 2018. Idealne warunki do obserwacji

Sopotnia Wielka jest pierwszym w Polsce obszarem ochrony ciemnego nieba (CN-001). - Oznacza to doskonałe warunki dla astroturystyki czyli obserwacji astronomicznych, ponieważ w tej miejscowości nocą niebo jest naprawdę ciemne, co oznacza widoczność licznych gwiazdozbiorów, Drogi Mlecznej i oczywiście ,,spadających gwiazd’’ czyli Perseidów, w przeciwieństwie do nieba w miastach, rozświetlonych łuną sztucznego światła - zaprasza Julia Nawalkowska z biura zarządu Stowarzyszenia „Polaris” OPP.

W dniach od 11 do 13 sierpnia odbędzie się tutaj 6. już edycja Festiwalu Ciemnego Nieba. Jak mówią organizatorzy ze Stowarzyszenia „Polaris” OPP festiwal jest przeznaczony dla osób, które są zainteresowane nie tylko oglądaniem nocnego nieba, ale chcą też zapoznać się z problemem zanieczyszczenia światłem i przyczynić się do zmian w swoim otoczeniu.

Trzydniowe wydarzenie ma ciekawy program koordynowany przez działaczy Programu Ciemne Niebo - Polska, od prelekcji po warsztaty obserwacyjne w terenie.

Perseidy 2018 będzie można oglądać w Sopotni Wielkiej
Perseidy 2018 będzie można oglądać w Sopotni Wielkiej  materiały prasowe

- Maksimum Perseidów przypada w tym roku w okolicy fazy nowiu Księżyca, więc warunki do obserwacji będą naprawdę dobre. W przypadku niepogody organizatorzy przewidzieli program zastępczy. Każdy uczestnik ma zapewnione m.in. łóżko polowe do obserwacji w terenie, pakiet map nieba, specjalną latarkę ze światłem koloru czerwonego - zapraszają organizatorzy.

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić deklarację udostępnioną na stronie www.ciemneniebo.pl i złożyć ją w wersji elektronicznej bądź papierowej. Liczba miejsc jest ograniczona (do 60 osób). Decyduje kolejność zgłoszeń.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 33 863-46-93 (od g. 12 do 21 lub drogą e-mailową pod adres: ciemneniebo@op.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem