Do Sopotni Wielkiej od lat przyjeżdżają miłośnicy astronomii. Wszystko za sprawą działającego tutaj Stowarzyszenia „Polaris” OPP. W Sopotni powstały m.in. imitacja wnętrza stacji kosmicznej w skali 1:1 oraz stanowisko obserwacyjne na Krzyżowym Groniu.
To także pierwsza miejscowość w Polsce, w której z myślą o ochronie ciemnego nieba zmodernizowane zostały uliczne latarnie. To było wspólne przedsięwzięcie jeleśniańskich urzędników oraz działaczy "Polarisa", którzy przypominają przy każdej okazji, że dzisiaj niebo jest bardzo "zanieczyszczone" przez sztuczne światło. To nie tylko utrudnia prowadzenie obserwacji, ale i uprzykrza życie kierowcom, bo osłabia koncentrację. Nadmiar sztucznego światła przeszkadza nocą także mieszkańcom.
Sopotnia Wielka jest pierwszym w Polsce obszarem ochrony ciemnego nieba (CN-001). - Oznacza to doskonałe warunki dla astroturystyki czyli obserwacji astronomicznych, ponieważ w tej miejscowości nocą niebo jest naprawdę ciemne, co oznacza widoczność licznych gwiazdozbiorów, Drogi Mlecznej i oczywiście ,,spadających gwiazd’’ czyli Perseidów, w przeciwieństwie do nieba w miastach, rozświetlonych łuną sztucznego światła - zaprasza Julia Nawalkowska z biura zarządu Stowarzyszenia „Polaris” OPP.
W dniach od 11 do 13 sierpnia odbędzie się tutaj 6. już edycja Festiwalu Ciemnego Nieba. Jak mówią organizatorzy ze Stowarzyszenia „Polaris” OPP festiwal jest przeznaczony dla osób, które są zainteresowane nie tylko oglądaniem nocnego nieba, ale chcą też zapoznać się z problemem zanieczyszczenia światłem i przyczynić się do zmian w swoim otoczeniu.
Trzydniowe wydarzenie ma ciekawy program koordynowany przez działaczy Programu Ciemne Niebo - Polska, od prelekcji po warsztaty obserwacyjne w terenie.
- Maksimum Perseidów przypada w tym roku w okolicy fazy nowiu Księżyca, więc warunki do obserwacji będą naprawdę dobre. W przypadku niepogody organizatorzy przewidzieli program zastępczy. Każdy uczestnik ma zapewnione m.in. łóżko polowe do obserwacji w terenie, pakiet map nieba, specjalną latarkę ze światłem koloru czerwonego - zapraszają organizatorzy.
Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić deklarację udostępnioną na stronie www.ciemneniebo.pl i złożyć ją w wersji elektronicznej bądź papierowej. Liczba miejsc jest ograniczona (do 60 osób). Decyduje kolejność zgłoszeń.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 33 863-46-93 (od g. 12 do 21 lub drogą e-mailową pod adres: ciemneniebo@op.pl
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze