Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ikarusy woziły wiele pokoleń bielszczan. Charakterystyczne przegubowce jeszcze kilka miesięcy temu były często widywane na ulicach miasta. Były już jednak bardzo wyeksploatowane - miały ponad milion kilometrów przebiegu i spalały ponad 40 litrów oleju napędowego na 100 kilometrów.

Od pewnego czasu węgierskie ikarusy są wycofywane z taboru Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Są zastępowane przez nowoczesne autobusy, które miasto kupiło dzięki unijnej dotacji.

Niebawem z bielskich ulic zjedzie ostatni z nich - przegubowy ikarus model 280.70E.

Z tej okazji MZK wspólnie z wydziałem promocji Urzędu Miejskiego organizuje specjalne wydarzenie, które zaplanowano na 22 września.

Ostatni kurs ikarusa

Tego dnia odbędą się bezpłatne przejazdy ikarusem wraz z przewodnikiem i uprzednio zarejestrowanymi uczestnikami.

Autobus pojedzie trasą: pętla autobusowa w Cygańskim Lesie, ul. Olszówka, ul. Bystrzańska, ul. Partyzantów, ul. Zamkowa, ul. 3 Maja, ul. Piastowska, ul. Cieszyńska, rondo Hulanka, ul. Piastowska, ul. 3 Maja, ul. Wałowa, ul. Mostowa, ul. Piłsudskiego, ul. Lwowska, ul. Żywiecka, ul. gen. Bora-Komorowskiego, ul. Partyzantów, ul. Bystrzańska i ul. Olszówka.

Urzędnicy przewidują, że wycieczka będzie trwała około 60 minut oraz że zrealizowanych zostanie maksymalnie 5 kursów - w zależności od zainteresowania. Odjazdy z przystanku „Cygański Las” nastąpią o godz. 9, 10.30, 12, 13.30 oraz 15.

Chętni są proszeni o rezerwację miejsc drogą mailową na adres: iso@mzk.bielsko.pl, w dniach od 4 do 14 września. Trzeba podać tylko informację o ilości zgłaszanych uczestników oraz preferowaną godzinę kursu.

Przewodnik opowie o historii komunikacji

Podczas kursów historyk Jakub Krajewski będzie opowiadał o Bielsku-Białej, zarówno w kontekście historii komunikacji miejskiej, jak i zabytków oraz innych atrakcji turystycznych.

Na trasie przejazdu oraz podczas dwóch około 5-minutowych przystanków, będzie okazja do wykonania pamiątkowych zdjęć. Pasażerowie otrzymają też specjalny bilet upamiętniający tą okazję.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.