Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- W tej kadencji założyliśmy sobie plan, aby w każdym sołectwie, na każdy tysiąc mieszkańców, przypadał przynajmniej jeden plac zabaw - mówi Janusz Pierzyna, wójt Jasienicy. Zaznacza przy tym, że trzeba to traktować trochę szerzej, nie tylko jako miejsce zabaw dla samych dzieci, ale także wypoczynku dla ich rodziców, często także aktywności dla starszych w postaci siłowni zewnętrznych.

- To też jeden z ważnych elementów integracji naszej sołeckiej, sąsiedzkiej oraz gminnej społeczności - dodaje wójt. Jak wyjaśnia, zgodnie z tym planem każdego roku powstają nowe place zabaw na terenie całej gminy.

Urząd Gminy rozstrzygnął właśnie przetarg na kolejne. Jeden powstanie w Bielowicku, z kolei ten istniejący przy ul. Bocianiej w Jasienicy zostanie rozbudowany i doposażony. Więcej urządzeń przybędzie też na placach w Łazach, Rudzicy i w Landeku, który zostanie również częściowo zmodernizowany.

Place zabaw za unijne pieniądze

Na takie inwestycje gmina sukcesywnie pozyskuje pieniądze z programów unijnych, m.in. poprzez Lokalną Grupę Rybacką „Bielska Kraina”, Lokalną Grupę Działania „Ziemia Bielska”, a także z programów transgranicznych.

W tym roku na terenie gminy Jasienica będą funkcjonowały 24 place zabaw: w Landeku, Łazach, Świętoszówce, Międzyrzeczu Dolnym, po dwa w Bierach, Bielowicku, Grodźcu, Iłownicy, Rudzicy, Międzyrzeczu Górnym, Mazańcowicach, Wieszczętach, a także cztery w Jasienicy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.