Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ul. Cieszyńska należy do najruchliwszych i najbardziej zakorkowanych dróg w Bielsku-Białej. Jej przebudowa jest planowana od lat. Droga ma zostać zmodernizowana na odcinku 4 km, począwszy od ronda na Hulance. W planach jest poszerzenie ulicy, budowa rond, przejść podziemnych, ścieżki rowerowej i przebudowa kilkunastu skrzyżowań.

Wyrok korzystny dla miasta

Wielka inwestycja do tej pory nie mogła się jednak rozpocząć. Po protestach okolicznych mieszkańców Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach unieważnił decyzję środowiskową wydaną przez prezydenta Bielska-Białej, co doprowadziło do wstrzymania procesu inwestycyjnego. Gmina odwołała się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który we wtorek wydał wyrok w tej sprawie.

- Sąd uchylił niekorzystny dla nas wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie rozbudowy. Oznacza to, że po dopełnieniu niezbędnych formalności rozbudowa będzie mogła się rozpocząć - powiedział nam Tomasz Ficoń, rzecznik Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Miejski Zarząd Dróg jest obecnie w trakcie wyłaniania wykonawcy, który przebuduje ul. Cieszyńską. Swoje oferty złożyły dwie firmy. Jedna z nich opiewa na 149,9 mln zł, a druga aż na 164,6 mln zł. Inwestycja ma być sfinansowana dzięki unijnej dotacji.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.