Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Janusz Okrzesik, były poseł i senator UW, który z komitetu Okrzesik i Niezależni.BB walczył o stanowisko prezydenta Bielska-Białej zażartował na Facebooku, że tylu ciepłych słów ze strony Przemysława Drabka (PiS) oraz Jarosława Klimaszewskiego (KO) on i inni kandydaci startujący z jego list nie usłyszeli przez ostatnie cztery lata. Licytacja w sympatii do Okrzesika i Niezależnych zaczęła się zaraz po pierwszej turze.

Janusz Okrzesik: Partyjny zaduch? Nie, dziękuję [ROZMOWA]

Zdecydowało referendum

Jest o kogo zabiegać. W pierwszej turze wyborów w Bielsku-Białej najwięcej głosów otrzymał Jarosław Klimaszewski (39,87 proc), drugi był Przemysław Drabek (32,7 proc). Trzecie miejsce z poparciem 22,98 proc. zajął właśnie Janusz Okrzesik. Wybory do rady wygrało PiS zdobywając 10 mandatów. Koalicja Obywatelska ma 7 mandatów, komitet Jacka Krywulta cztery, tyle samo mają też kandydaci z list Okrzesik i Niezależni.BB.

Jeśli Koalicja Obywatelska i komitet Krywulta chcą mieć w radzie większość, muszą dogadać się z Niezależnymi.BB. Jeśli dogada się z nimi PiS, dotychczasowa władza nie będzie miała w radzie wiele do powiedzenia.

Okrzesik stwierdził, że decyzję o tym, kogo i czy w ogóle kogoś popierać w drugiej turze powinni podjąć wszyscy kandydaci startujący z komitetu jego i Niezależnych.BB. Przeprowadzono referendum. Zapadła decyzja o tym, by nikogo nie popierać, a w radzie współpracować z każdym, kto będzie gotów realizować najważniejsze postulaty programowe komitetu.

Anka czy Bogna? Tajemnica kandydata PiS

Przemysław Drabek już na konferencji dzień po pierwszej turze wyborów sugerował, że ma poparcie środowisk komitetu Okrzesika i Niezależnych.BB dla swojej kandydatury. W jego nowym radiowym spocie wyborczym wypowiada się kobieta. „Jestem Anka. Jestem niezależna i myślę niezależnie.  W pierwszej turze głosowałam na Okrzesika i Niezależnych, a 4 listopada zagłosuję na Przemysława Drabka. Dlaczego? Bo chcę, żeby miasto zmieniło się na lepsze”.

Zarówno na poniedziałkowej debacie organizowanej w portalu Bielsko.biala.pl, jak wtorkowej debacie w Radiu Bielsko Klimaszewski pytał Drabka o ten spot. Chciał wiedzieć, czy Anka to na pewno Anka, a nie jedna z radnych PiS bo oba glosy brzmią jakoś podobnie. Drabek tego nie potwierdził, ale też nie zaprzeczył tym doniesieniom. Unika odpowiedzi na pytanie.

Zaprzeczają, że popierają Drabka

Stanowczo za to jakimkolwiek informacjom o poparciu dla kandydatury Drabka zaprzecza komitet Okrzesik i Niezależni.BB. - Apelujemy do sztabu Przemysława Drabka, by zaprzestał prowadzonej od tygodnia kampanii sugerującej nasze poparcie dla jego kandydatury. Takie sugestie nie są zgodne z prawdą, a w dodatku taki sposób prowadzenia kampanii utrudnia budowę zaufania, koniecznego do współpracy w Radzie Miejskiej - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Jolantę Reisch-Klose, rzeczniczkę prasową komitetu.

Klimaszewski przypomina Drabkowi, że cztery lata temu, gdy w drugiej turze Okrzesik spotkał się z obecnym prezydentem Jackiem Krywulta, nie udzielił poparcia kandydatowi Niezależnych.BB.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.