Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na Staszkiewicz, która jest przewodniczącą cieszyńskiej rady miasta, oddano 6887 głosów przy 5407 głosach oddanych na obecnego burmistrza Ryszarda Macurę.

Przypomnijmy: oboje startowali jako bezpartyjni, ale Macura, wcześniej miejscowy nauczyciel, znany jest ze swoich narodowościowych poglądów. Po wyborach na swojego zastępcę powołał Bogdana Ścibuta, badacza historii podziemia antykomunistycznego i dziejów "żołnierzy wyklętych" na Podbeskidziu. Rok później Ścibut został dyrektorem generalnym w kierowanym przez Antoniego Macierewicza Ministerstwie Obrony Narodowej. Dzięki jego staraniom w Cieszynie zaczęła działać Kompania Obrony Narodowej. Za to np. Krytyka Polityczna musiała opuścić swoją siedzibę w budynkach po pogranicznikach.

Burmistrz walczył różnymi metodami

W przeddzień pierwszej tury wyborów, w sobotę, na cieszyńskim rynku odbywało się wielkie wydarzenie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Multimedialne widowisko kosztowało pół miliona złotych. Burmistrz na nim brylował.

Jeden z banerów wyborczych Staszkiewicz wisiał na budynku hotelu Pod Brunatnym Jeleniem przy rynku. W czwartek przed zaplanowaną uroczystością burmistrz zwrócił się do niej, by na czas wydarzenia baner zdjęła, a potem, jeśli chce, zawiesiła go z powrotem. Staszkiewicz przypomniała mu, że w sobotę jest cisza wyborcza i prawo zakazuje wieszania banerów, zaproponowała, że baner zasłoni. Burmistrz nie przyjął jej uwag do wiadomości, polecił miejskim służbom baner zdjąć, a potem, po uroczystościach, z powrotem go zawiesić. Niektórzy mieszkańcy myśleli, że to Staszkiewicz łamie ciszę wyborczą. Jak widać, nie przeszkodziło jej to w zwycięstwie.

Joanna Wowrzeczka, jedna z twórczyń Świetlicy Krytyki Politycznej, która również walczyła o władzę w Cieszynie, dostała się do rady miasta. Z jej komitetu do rady weszło jeszcze dwóch kandydatów.  

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.