Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów w czerwcu przyszłego roku. Zwycięskie drzewo będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2020.

Konkurs Drzewo Roku jest dla wszystkich, osób indywidualnych, stowarzyszeń, lokalnych wspólnot mieszkańców, placówek oświatowych, urzędów administracji państwowej i samorządowej czy grup nieformalnych. Ambasadorami konkursu są: reżyser Kazimierz Kutz, podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska oraz polski językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.

- Konkurs Drzewo  to propozycja dla wszystkich miłośników przyrody. Zwraca uwagę na drzewa i ich historie jako ważne elementy naszego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. Jeśli w Twojej okolicy rośnie drzewo z niezwykłą historią, zarówno tą dawną jak i współczesną – to ten konkurs jest właśnie dla Ciebie! - zachęca do udziału Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

Ekolodzy mówią, że konkurs nie jest po to, by szukać drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych czy najrzadszych. Szukają drzew, które pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi. Jak wziąć udział w konkursie? Wystarczy opisać historię drzewa w formularzu zgłoszeniowym i wraz ze zdjęciem przesłać go na adres e-mailowy: swietodrzewa@klubgaja.pl.

Drzewo Roku 2018 - Klęczące drzewo z KrasnegostawuDrzewo Roku 2018 - Klęczące drzewo z Krasnegostawu Klub Gaja

W europejskim konkursie Polska ma już swojego zwycięzcę. To dąb Józef z Wiśniowej w województwie podkarpackim, który zdobył tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2017. Z naszym kandydatem rywalizowało wtedy 16. drzew z całej Europy, a w głosowaniu wzięło udział ponad 125 tysięcy osób z całej Europy. W 2019 roku o tytuł Europejskiego Drzewa Roku powalczy Klęczące drzewo z Krasnegostawu, które zwyciężyło tegoroczną edycję konkursu w Polsce.

Konkurs Drzewo Roku jest jednym z wielu wydarzeń związanych z drzewami organizowanych przez Klub Gaja. Tradycyjnie już jesienią w wielu miejscach odbywa się Święto Drzewa

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.