W ostatnim dniu swojego urzędowania prezydent Jacek Krywult wydał decyzję środowiskową dla kruszarni kamienia w Lipniku. To inwestycja, który budzi bardzo wiele kontrowersji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przypomnijmy: o tym, że w ich dzielnicy może powstać kruszarnia, mieszkańcy Lipnika, dzielnicy Bielska-Białej, dowiedzieli się kilka lat temu. Boją się zapylenia oraz poziomu emitowanego hałasu, alarmują, że kruszarnia potencjalnie oddziaływać będzie na bardzo szeroki obszar poza granicami zakładu.

 - Pył może przedostawać się na okolicę z wiatrem, a ze względu na występowanie w tym terenie częstych wiatrów halnych, rozprzestrzenianie się kurzu i pyłu może być dodatkowo spotęgowane na znaczną odległość - przekonują mieszkańcy.

Obawiają się też, że inwestor może dokonywać recyklingu m.in. odpadów budowlanych zawierających szkodliwe dla zdrowia substancje. Ludzie przypominają, że od lat walczą z niemiłymi zapachami z Zakładu Gospodarki Odpadami, który został wybudowany w ich dzielnicy. Nie chcą jeszcze pyłu. Przekonują, że to byłaby już zupełna degradacja ich dzielnicy, która jeszcze na początku XX wieku konkurowała o względy niedzielnych spacerowiczów z Lipnikiem.

Nowy prezydent zaskoczony

Zgodnie z planem w tej części miasta można lokować m.in., składowiska odpadów radioaktywnych, zakłady produkujące nawozy sztuczne, koksownie, kuźnie, odlewanie, walcownie. Pod petycją do władz miasta z żądaniem likwidacji strefy przemysłowej w Lipniku udało się zebrać ponad 4 tysiące podpisów. W zeszłym roku sąd unieważnił miejscowy plan zagospodarowania dla Lipnika. W tym roku rozpoczęły się prace nad sporządzeniem nowego planu zagospodarowanie przestrzennego dla terenów w rejonie składowiska odpadów komunalnych przy ul. Krakowskiej. To jednak niestety nie zamknęło sprawy kruszarni.  W ostatnim dniu swojego urzędowania były już prezydent miasta Jacek Krywult wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dotyczącą budowy kruszarni. Mieszkańcy są oburzeni.

Zaskoczy taką decyzją jest Jarosław Klimaszewski, który został w środę zaprzysiężony na prezydenta miasta. Dzień wcześniej podpisał porozumienie o współpracy z Niezależnymi.BB. - Zrobimy wszystko co w mocy prawa, by zablokować budowę kruszarni - zapowiadają prezydent Klimaszewski i Niezależni.BB.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Krywult to najlepszy z dotychczasowych prezydentów Bielska-Białej ale tym podpisem to się zeszmacił zupełnie...........taka głupota wpadła mu do łba a poprzednio stadion za 136 000 000 zł
  @Gierek
  Ja Cię proszę.
  Naśnieżanie Dębowca kranówką czy podpisanie dzierżawy paska ziemi wzdłuż Karbowej na 40 lat czy Cieszyńska, która miejscami będzie miała 6 pasów jezdni albo kompletna olewka decyzji mieszkańców w Budżecie Obywatelskim, którzy chcieli renowacji amfiteatru w Lipniku to tylko pierwsze z brzegu przykłady, za które powinien być odstrzelony już dawno. Kruszarnia to tylko kolejny
  już oceniałe(a)ś
  1
  0