W Szczyrku otwarto nowy komisariat policji. Policjanci pracują teraz w bardzo nowoczesnym budynku w centrum miasta.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podczas otwarcia nowej siedziby komisariatu insp. Krzysztof Herzyk, komendant miejski policji w Bielsku-Białej podkreślał, że to szczególny dzień. - Po wielu latach starań siedziba szczyrkowskich policjantów została przeniesiona z obrzeży miasta - ulicy Granicznej, gdzie mieściła się w zabudowaniach przedsiębiorstwa komunalnego, do ścisłego centrum - na ulicę Myśliwską 40 - mówił komendant.

Szczyrk z pasywnym komisariatem

Komisariat został wybudowany w ekspresowym tempie. Inwestycja była prowadzona od jesieni 2016 r., a wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę nastąpiło 5 stycznia 2017 r. Obiekt powstał na 17-arowej działce, którą przekazały władze Szczyrku. Jej koszt oszacowano na około 1,7 mln zł. Komisariat stanął tuż obok remizy miejscowej straży pożarnej.

Jak wyjaśnia Elwira Jurasz, rzeczniczka bielskiej policji, ponad 30 szczyrkowskich policjantów w nowym komisariacie ma do dyspozycji blisko 700 m kw., a także zaplecze techniczne, sanitarne i ogrodzony parking. W budynku znajduje się 70 pomieszczeń dla służby dyżurnej, prewencyjnej, dzielnicowych, służby kryminalnej, korpusu cywilnego i kierownictwa jednostki. Na terenie jednostki funkcjonuje siłownia przeznaczona dla policjantów i pracowników cywilnych. Pomieszczenia i wyposażenie komisariatu są zgodne z najnowszymi standardami.

Komisariat policji w Szczyrku ma trzy kondygnacje. Liczy 12 metrów wysokości, 11 szerokości i 30 długości. Jest świetnie wkomponowany w górską scenerię - ma dwuspadowy dach, różniąc się tym samym od innych nowych komisariatów.

Budynek jest tzw. budynkiem pasywnym, czyli zużywającym niewielkie ilości energii w porównaniu z tradycyjnymi obiektami. Został wybudowany zgodnie nowoczesnymi technologiami, dlatego jego budowę dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Inwestycja, wraz z wyposażeniem, kosztowała 4,3 mln zł. Sama budowa pochłonęła 3,3 mln zł.

Burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy podkreślił, że komisariat w centrum oznacza, że miasto będzie lepiej dozorowane, a mieszkańcy i turyści będą czuli się bezpieczniej. Z myślą o tym, w nowym komisariacie zostanie zamontowany ogólnodostępny alkomat.

Kolejne inwestycje w toku

Insp. Piotr Kucia, wiceszef śląskiej policji przypomniał, że w południowej części regionu realizowane są jeszcze cztery inne inwestycje. - Trwają prace końcowe przy posterunku w Wilkowicach. W styczniu policjanci powinni się już przenieść do nowego obiektu. Trwają też budowy komisariatu w Łodygowicach oraz posterunków w Milówce i Istebnej. Prace powinny się zakończyć w lipcu lub sierpniu przyszłego roku. Wszystkie te obiekty będą miały taki sam wygląd, bryłę i rozmieszczenie pomieszczeń. Mamy projekt modelowy - powiedział.

Dodał, że w Wilkowicach, Milówce i Istebnej siedziby policji są odtwarzane po ich likwidacji.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem