Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nowy ośrodek zastąpił dotychczasowy, mieszczący się w starym budynku, niespełniającym już norm wyznaczonych dla służby zdrowia. Jak wyjaśnia Urząd Gminy w Jasienicy, budynek nie nadawał się też do przebudowy. Już w 2016 r. samorząd za 100 tys. zł kupił 10 arów niedaleko strażnicy OSP w Mazańcowicach z myślą o budowie nowego ośrodka. Pod koniec kolejnego roku prace się rozpoczęły, a teraz dobiegły końca.

- Budowa nowego ośrodka zdrowia to przykład współpracy całej społeczności gminy Jasienica i wzajemnego zrozumienia potrzeb we wszystkich sołectwach. Długo wspólnie dyskutowaliśmy, następnie radni z wszystkich części naszej gminy podjęli jednomyślną decyzję o budowie - mówił Janusz Pierzyna, wójt Jasienicy, podczas otwarcia przychodni.

Nowoczesny obiekt

Sama budowa kosztowała budżet gminy Jasienica 1,54 mln zł, a wraz z wyposażeniem koszty przekroczyły 1,6 mln zł. Teraz pacjenci mają do dyspozycji przestronny i nowoczesny ośrodek zdrowia, o dwóch kondygnacjach, pomiędzy którymi kursuje winda, co umożliwi dotarcie do wszystkich gabinetów osobom niepełnosprawnym.

Na parterze znajduje się rejestracja, trzy gabinety lekarskie i jeden zabiegowy, na piętrze zaś gabinet lekarski, biuro i pomieszczenie socjalne.

Nowy ośrodek od razu rozpoczął działalność. Pracuje tu 4 lekarzy, w tym 1 internista, 2 pediatrów i 1 lekarz rodzinny przyjmujący dzieci. Codziennie pacjentów będzie przyjmować przynajmniej dwóch lekarzy. Są także 4 pielęgniarki. Łącznie leczy się tu 2,3 tys. pacjentów, nie tylko z Mazańcowic czy sąsiedniego Międzyrzecza, lecz także gminy Czechowice-Dziedzice i Bielska-Białej.

Gmina z własną siecią przychodni

Jak podkreśla wójt Janusz Pierzyna, gmina Jasienica to jedna z nielicznych w skali całej Polski, która dysponuje własną siecią przychodni lekarskich, oprócz Mazańcowic również w Jasienicy, Grodźcu, Rudzicy i Międzyrzeczu Górnym.

– Dzięki temu możemy dostosować naszą lokalną służbę zdrowia do potrzeb mieszkańców – mówi wójt, wskazując na 13 specjalistów, dobrze wyposażone laboratorium, rentgen, rehabilitację, a także nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.