Ratownicy Beskidzkiej Grupy GOPR pomogli trzem turystom, którzy zgubili szlak, gdy schodzili z Babiej Góry.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do Centralnej Stacji Ratowniczej GOPR w Szczyrku dotarła informacja o trzech osobach, które podczas schodzenia z Babiej Góry w gęstej mgle zgubiły szlak i utknęły na prawie pionowej ścianie. - Dzięki aplikacji Ratunek udało się określić dokładną lokalizację ratowanych, okazało się, że jest to jeden z najbardziej stromych fragmentów Żlebu Poszukiwaczy Skarbów - informuje Beskidzka Grupa GOPR.

Kierujący akcją ratownik dyżurny podjął decyzję o rozesłaniu SMS-a z prośbą o wsparcie innych goprowców. Niewiele później do akcji było gotowych pięciu ratowników z sekcji babiogórskiej, którzy zostali przetransportowani skuterem z Zawoi Markowej do Skrętu Ratowników, skąd na nartach turowych wyruszyli w kierunku osób potrzebujących pomocy.

Zgubili się na Babiej Górze w gęstej mgle

Jak informuje GOPR, po dotarciu na miejsce ratownicy sprawdzili stan turystów i asekurując ich przy pomocy lin sprowadzili ich w bezpieczne miejsce. Tam wszyscy złapali chwilę oddechu, wypili herbatę, a następnie poszli do schroniska na Markowych Szczawinach.

- Tym razem wszystko skończyło się szczęśliwie, ale idąc w góry sprawdźmy, jaka jest pogoda, gdzie idziemy i czy to na pewno ten dzień na ten szczyt - przestrzegają ratownicy.
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  czy żółty szlak nie jest aby zamykany na zimę? bo coś nie widzę informacji o mandacie BNP
  @pankota
  jest zamykany, i w ogóle to szlak jednokierunkowy, wejściowy, ale wynika z tego, że oni zgubili się na szczycie i przypadkiem tam zeszli.
  Babia nie lubi kiedy ktoś ją lekceważy...
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @menisk23
  a ja w takie przypadki nie wierzę : już nie raz spotykałem na tym szlaku palantów schodzących z góry - bo podobno to bliżej niż czerwonym
  już oceniałe(a)ś
  1
  0