Zakończył się pierwszy etap konkursu CanSat Competition organizowanego przez American Astronautical Society w Stanach Zjednoczonych. Bierze w nim udział Grzegorz Pasławski, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pasławski to obecnie student Politechniki Wrocławskiej. Wchodzi w skład dziesięcioosobowego zespołu tworzonego przez studentów z koła naukowego PWr Aerospace działającego na tej uczelni, który skonstruuje małą sondę, tzw. CanSat. Konkurs składa się z kilku etapów, kolejne dokonania trzeba zaprezentować przed komisją konkursową, która zdecyduje o możliwości wyjazdu na finał planowany na czerwiec tego roku w Stephenville w Teksasie.

Sonda zostanie wyniesiona rakietą na wysokość 700 metrów, następnie będzie musiała wykonać specjalne zadania, określone w regulaminie konkursowym, to m.in. lądowanie z użyciem autorotacji, pomiar temperatury, ciśnienia, prędkości czy położenia oraz komunikacja ze stacją naziemną.

Studenci z Wrocławia rywalizują z zespołami z całego świata, tylko 40 drużyn weźmie udział w decydującej rozgrywce finałowej. Inicjatywie patronują znane organizacje, których obszar działań dotyczy przemysłu kosmicznego, m.in. NASA i Lockheed Martin.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem