8 marca grupa organizacyjna Czarny Protest Bielsko-Biała po raz kolejny zachęca mieszkanki miasta do wyjścia na ulicę, by świętować Dzień Kobiet. Towarzyszyć będzie im kontrmanifestacja Fundacji Życie i Rodzina na placu Chrobrego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Codziennie w nieludzkim bólu ginie trójka nienarodzonych dzieci. Proceder ten popierają środowiska feministyczne i lewicowe, które w najbliższy piątek, 8 marca będą maszerować ulicami Bielska-Białej, żądając m.in. utworzenia gabinetu ginekologicznego dostępnego 24 godziny na dobę bez klauzuli sumienia, czyli de facto możliwości zabicia nienarodzonego dziecka - uważa Agnieszka Jarczyk koordynatorka regionu Śląsk Cieszyński Fundacji Życie i Rodzina

Dodaje, że te postulaty skonfrontowane będą z akcją, którą fundacja zorganizuje 8 marca na bielskim placu Chrobrego. - Pokażemy, czego chcą tak naprawdę środowiska feministyczne i lewicowe. W Dzień Kobiet jeszcze usilniej i głośniej będziemy wołać o prawo do życia dla każdej nienarodzonej jeszcze dziewczynki. Nie może być mowy o selekcji ludzi jak najgorszych odpadów do wyrzucenia - przekonuje Jarczyk.

Postulaty kobiet

Przypomnijmy: w tym roku kobiety z Bielska-Białej przyłączają się do protestu ogólnopolskiego przeciwko nienawiści. Przy akompaniamencie bębnów przejdą przez ulice miasta pod ratusz, by wręczyć prezydentowi Jarosławowi Klimaszewskiemu postulaty. - W Dzień Kobiet jeszcze usilniej i głośniej będziemy wołać utworzenie Rady Kobiet, podpisanie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym, utworzenie całodobowego gabinetu ginekologicznego bez klauzuli sumienia, finansowanie edukacji przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji, finansowanie szczepionek przeciw hpv dla dziewcząt i chłopców oraz nadanie ulicom oraz rondom imion i nazwisk patronek związanych z miastem i regionem - zapowiadają.

Organizatorki zachęcają wszystkie kobiety do przyłączenia się do wydarzenia. Marsz rozpocznie się o g. 16.15 na rynku, przejdzie trasą ul. Wzgórze, pl. Chrobrego, ul Wzgórze, ul. Barlickiego, ul. 11 Listopada, ul. Ratuszowa, pl. Ratuszowy. Po wręczeniu prezydentowi postulatów organizatorki zapraszają na projekcję filmu Siłaczki w BWA o g. 18. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem