Posłanka PO z Żywca, Małgorzata Pępek złożyła interpelację w sprawie nienawiści w Internecie. - Proponuję, aby m.in. na wszystkich forach internetowych powstał obowiązek ujawniania danych personalnych osoby piszącej z poszanowaniem przepisów ustawy o ochronie danych osobowych i podjęcie działań powodujących zmianę rzeczowej ustawy - pisze w interpelacji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Posłanka Pępek zwraca się o podjęcie działań mających na celu zakończenie anonimowości i bezkarności osób obrażających, szkalujących i zastraszających innych.

- Wnoszę o podjęcie rozmów i współpracy z właścicielami i administratorami najpopularniejszych stron, portali czy aplikacji, jak np. Facebook czy Twitter tak, by ograniczyć możliwość posiadania kont fikcyjnych - pisze w interpelacji do Ministra Cyfryzacji.

Minister Marek Zagórski przekonuje tymczasem, że „Możliwość anonimowego korzystania z usług dostępnych w Internecie, w tym również anonimowego zamieszczania opinii i  komentarzy stanowi gwarancję wolności wypowiedzi. Taka możliwość–   bez obowiązku podawania swojego imienia i  nazwiska – daje ich autorom poczucie bezpieczeństwa, pozwala na szczere formułowanie poglądów oraz chroni przed potencjalną zemstą ze strony skrytykowanych. Z   punktu widzenia demokratycznego państwa prawa szczególne znaczenie ma uzasadniona krytyka działań zarówno władz publicznych, jak i  firm prywatnych -  nawet jeżeli jest to krytyka anonimowa”.

- Anonimowość w Internecie nabrała dodatkowego znaczenia, gdyż dzięki Internetowi każdy, kto ma dostęp do sieci, może ze swoimi poglądami i  opiniami dotrzeć do milionów odbiorców. Nałożenie ograniczeń na korzystanie z możliwości jakie oferuje Internet mogłoby być postrzegane jako ingerencja w wolność wypowiedzi - uważa minister dodając, że anonimowość nie oznacza bezkarności i są instrumenty prawne umożliwiające pociągnięcie do odpowiedzialności osób łamiących prawo podczas pisania komentarzy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Buhahahaha!
  już oceniałe(a)ś
  2
  0