W Brennej działa niezwykłe miejsce. To Beskidzki Dom Zielin "Przytulia", w którym przedstawiono ważną rolę roślin w dawnym życiu beskidzkich górali. Od momentu powstania odwiedziło go już ponad 2 tysiące gości.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Cała Brenna się teraz cieszy, bo Beskidzki Dom Zielin „Przytulia” został nominowany w konkursie „Top Inwestycje Komunalne”, organizowanym przez ogólnopolski serwis PortalSamorzadowy.pl i przeszedł do jego drugiego etapu. To duże wyróżnienie, bo jury wybrało zaledwie 25 realizacji z terenu całego kraju.

Dom pachnący ziołami

To niezwykłe miejsce powstało dzięki współpracy i środkom finansowym pozyskanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Ludowe mądrości dotyczące ziół przedstawiono tutaj w interesujący sposób, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi. Można tu zdobyć wiedzę z zakresu botaniki, historii, ziołolecznictwa, ludowych obyczajów i innych dziedzin nauki.

Interaktywna wystawa przedstawia praktyczną i mistyczną rolę ziół w codziennym życiu beskidzkich górali. Wokół budynku znajduje się herbarium, czyli ogródek ziołowy, w którym zostały zgromadzone najważniejsze zioła naszego regionu. Ostatnim punktem odwiedzin Domu Zielin jest możliwość degustacji ziołowych herbat. Ziołami żyje teraz cała gmina. Lokalne restauracje i kawiarnie w ramach cyklu „Brenna ziołami pachnąca” przygotowały dania specjalne.

Na potrzeby projektu został zaadaptowany przedwojenny budynek Gminnego Ośrodka Kultury, którego walory stanowią przykład dawnej architektury regionalnej. Dzięki rewitalizacji budynek odzyskał dawną świetność. To dzisiaj świetne miejsce na spektakle, koncerty, wykłady. Jednocześnie w oddalonej o niecałe 50 km czeskiej Bystrzycy utworzono muzeum, które przedstawia kulturę ludową górali beskidzkich. Oba te miejsca współpracują ze sobą.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem