Bezzałogowe drony będą w tym roku kontrolowały czym palą mieszkańcy gminy Czechowice -Dziedzice. Pierwsze kontrole zostały już przeprowadzone, kolejne przed nami - także poza sezonem grzewczym, bo i wtedy niektórzy mieszkańcy palą w piecach śmieciami.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Loty prowadzone są przez Straż Miejską we współpracy z zewnętrzną firmą.

- Loty prowadzone są za pomocą drona obserwacyjnego - prowadzącego nawigację i typującego miejsca do przeprowadzenia pomiarów oraz drona z zamontowanymi czujnikami pomiarowymi, który w czasie rzeczywistym pobiera próbkę dymu z komina i po jej przeanalizowaniu wyświetla wynik na komputerze, co daje wskazanie do przeprowadzenia ewentualnej kontroli paleniska - informuje Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach. 

Dron ma zamontowane rozmaite czujniki. Te umożliwiają pomiar zarówno zanieczyszczeń PM10, PM 2,5, jak i PM1 z wykorzystaniem laserowego licznika cząstek, który pozwala wykryć takie substancje jak etanol, amoniak czy chlorek wodoru. Dzięki takiemu zestawowi, mundurowi szybką mogą ocenić, że w kontrolowanym domu pali się aktualnie np. butelkami, sklejką czy wykładzinami. 

Trzy kontrole podczas pilotażowego przelotu

Po przelocie dron wskazuje miejsca, w których powinna zostać podjęta dalsza kontrola. Tak było w ubiegły weekend, kiedy to w Czechowicach-Dziedzicach odbył się pierwszy, pilotażowy przelot. Dokonano wtedy 30 pomiarów, a do trzech domostwo zapukali strażnicy na dalsze kontrole kotłowni. 

Jak podkreśla Urząd Miejski, akcja spotkała się z pozytywnym odbiorem mieszkańców, a miasto zapewnia, że takie przeloty będą odbywały się cały rok, a nie tylko w sezonie grzewczym. 

- Głównym zadaniem wyposażonych w czujniki dronów jest bowiem wykrywanie szkodliwych dla zdrowia i życia substancji będących efektem spalania odpadów. Te zaś trafiają do pieców nie tylko w czasie sezonu grzewczego, ale również i poza nim - podkreślają w mieście. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem