Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pod koniec stycznia w województwie śląskim do ubezpieczeń zgłoszonych było ponad 49 tys. osób innej narodowości, pod koniec lutego liczba ta wzrosła o 2051 osób do ponad 51 tys.

- Najwięcej pracujących i ubezpieczonych obcokrajowców w naszym regionie zgłoszonych jest w oddziale ZUS w Chorzowie, bo ponad 10,3 tys. osób, najmniej w sosnowieckim oddziale, bo prawie o połowę mniej, czyli 5,2 tys. - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Wśród cudzoziemców płacących składki w ZUS najwięcej jest Ukraińców. W Polsce legalnie pracuje już 431 tys. obywateli Ukrainy, w województwie śląskim to 42130, Białorusini są drugą najliczniejszą grupą pracowników z zagranicznym paszportem zarówno w kraju (ponad 35 tys.), jak i w województwie śląskim ( 1157). Trzecią społecznością co do liczby zgłoszonych osób w śląskich oddziałach ZUS są Gruzini - 988 osób.  Wśród zagranicznych pracowników nie brakuje przedstawicieli dalekich krajów jak np.: Tanzania, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej, czy Panamy, Nowej Zelandii, Kostaryki, czy Brazylii.

Zakładają własne firmy

Ponad dwie trzecie wszystkich cudzoziemców to mężczyźni, z czego najwięcej znajduje się w przedziale wiekowym 25-29 lat. 58 proc. legalnie pracujących cudzoziemców jest zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, pozostali pracują na podstawie umów cywilnoprawnych. Obcokrajowcy zatrudniani są głównie w takich branżach jak działalność usługowa związana z utrzymaniem porządku w budynkach i zagospodarowaniem terenów zieleni (24,8 proc.), przemysł i przetwórstwo (15,3 proc.), budownictwo (12,4 proc.) oraz transport i gospodarka magazynowa (11,7 proc.).

W skali kraju prawie 18 tys. obywateli innych państw prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. W województwie śląskim na prowadzenie własnego biznesu zdecydowało się ponad 1,2 tysiąca cudzoziemców, z czego najwięcej firm otworzyli obywatele Ukrainy  (236 osób), za nimi są Włosi (91 osób).

W Bielsku-Białej pracuje 9053 cudzoziemców (umowy o pracę, umowy na zasadach cywilnoprawnych i działalność gospodarcza). Najwięcej, bo aż 6404, ma umowy o pracę. Najwięcej jest u nas obywateli Ukrainy - 7625. Na drugim miejscu są Gruzini - 259, a na trzecim Białorusini - 165. 36 Ukraińców prowadzi tutaj swoje firmy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.