Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zajęcia z języka polskiego jako obcego realizuje Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia dzięki dofinansowaniu z bielskiego ratusza. - Te kursy to odpowiedź na liczne zapytania ze strony obcokrajowców mieszkających w Bielsku-Białej - mówi Grażyna Staniszewska, szefowa Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia.

Ukraińcy pracują przy taśmach, w restauracjach, sklepach. Ksiądz: "Niech się czują u nas jak w domu"

Zainteresowanie kursami jest ogromne. Projekt zakładał naukę języka dla 60 obcokrajowców, tymczasem zgłosiło się już ponad 200 chętnych. Kurs trwa 30 godzin, kończy się egzaminem. - Należy mieć minimum 80 proc. obecności na zajęciach, tj. z 30 założonych godzin każdy uczestnik musi być obecny minimum 24 razy - informuje Mariia Zhyltsova, jedna z organizatorek kursu. Na razie w kursie bierze udział pierwszych 30 uczestników. W przeważającej części pochodzą z Ukrainy, są wśród nich także osoby z Turcji, Serbii i Stanów Zjednoczonych.

Brakuje ludzi do pracy

Miastu szczególnie zależy na tych uczestnikach, którzy mogliby pracować w zawodach w Bielsku-Białej deficytowych. Okazuje się, że takich osób jest wiele np. wśród Ukraińców, którzy obecnie pracują w zakładach produkcyjnych czy na budowach. Do udziału w kursie zgłosiło się m.in. 4 lekarzy, 14 projektantów i administratorów baz danych, 10 kucharzy, 15 kierowców ciężarówek, 3 kierowców autobusów, 2 pielęgniarki i 3 ratowników medycznych.

- Cały czas jest prowadzona dodatkowa rekrutacja osób zainteresowanych nauką języka polskiego jako obcego: mybb.org.pl/pl. Mamy nadzieję, że znajdą się nauczyciele, którzy zechcą poświęcić dwie godziny w tygodniu na realizację 30-godzinnego kursu dla obcokrajowców na zasadach pro bono. Bardzo liczymy na takie osoby i zapraszamy do kontaktu: info@mybb.org.pl - zaprasza Mariia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.