Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wilcza rodzina żyje w Beskidzie Małym już od 2006 roku. Większość turystów i mieszkańców nawet nie zdawała sobie sprawy z ich obecności. - Taka wilcza grupa rodzinna liczy 6-7 osobników. Co roku na świat przychodzi kilka młodych wilczków, ale mniej więcej połowa ginie z powodu chorób, głodu czy złych warunków atmosferycznych - mówi dr inż. Robert Mysłajek ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” od lat badającego zwyczaje dużych drapieżników występujących w Polsce. W 2013 roku wilki z Beskidu Małego pojawiły się nawet w noworocznych życzeniach przyrodników.

 

Poza przyrodnikami wilkami nikt nie zaprzątał sobie głowy aż do teraz, gdy zauważył je jeden ze spacerowiczów i zaalarmował Urząd Gminy. Po Porąbce rozniosła się informacja, że pojawiły się wilki. W internecie pojawiły się ostrzeżenia, że wilki podchodzą coraz bliżej ludzkich siedzib.

PLEBISCYT
LUDZIE ROKU 2018 CZYTELNIKÓW WYBORCZEJ

Zapraszamy Was, Czytelnicy, byście wybrali Ludzi Roku 2018.
Można głosować na jedną osobę w każdej kategorii.

Aby oddać głos, niezbędne jest posiadanie lub założenie konta w serwisie Wyborcza.pl

ZAGŁOSUJ

Przejdź do serwisu

Urzędnicy zwrócili się do Sławka Łyczko z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Mysikrólik”, ten uspokoił ich i odesłał na stronę internetową Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, gdzie jest wiele przydatnych informacji na temat wilków i ich zwyczajów. 

Przyrodnicy ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" uspokajają, że naprawdę nie ma najmniejszych powodów do obaw.

- Trzeba pamiętać, że straszenie ludzi wilkami, co od wielu już lat robią myśliwi, ma na celu spotęgowanie niechęci do tych drapieżników i uzyskanie społecznego poparcia dla powrotu do polowań na te zwierzęta. Tymczasem, jeśli spojrzeć na statystyki, wilki są znacznie mniej niebezpieczne od naszych domowych pupili. W Polsce każdego roku psy ranią lub zagryzają kilka osób - przypominają przyrodnicy.

Więcej informacji na temat zwyczajów wilków i o tym, jak należy się zachowywać w razie spotkania z nimi można znaleźć na stronie www.polskiwilk.org.pl. Przyrodnicy ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" przypominają, że w Beskidzie Małym można spotkać także inne duże drapieżniki, rysie i niedźwiedzie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.