Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jak mówią ekolodzy z Klubu Gaja, w Polsce wciąż na rzeź przeznacza się młode konie hodowane na mięso oraz te schorowane po ciężkich pracach polowych i leśnych czy wykluczone ze sportu. Część z nich jedzie do zagranicznych rzeźni, przed śmiercią czeka je długa podróż przypłacona ranami i stresem. W zeszłym roku w Polsce na ubój trafiło około 26 tysięcy koni.

Klub Gaja uratował dotychczas 60 koni przeznaczonych na rzeź, chorych lub tych, którymi właściciele nie mogli się dłużej zajmować. Dzięki akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” Klub Gaja pokrywa koszty m.in. utrzymania koni, leczenia i terapii, opieki weterynaryjnej, kowalskiej, dentystycznej oraz specjalistycznych zabiegów i leków.  W zeszłym roku podczas akcji udało się zebrać prawie 24  tony makulatury. Jedna tona zebranej makulatury chroni przed wycięciem średnio 17 drzew tak więc wspólnie udało się nam uratować 408 drzew czyli pokaźny kawałek lasu.

- Bardzo cieszy duże zaangażowanie Bielszczan w naszą akcję pomocy koniom. W każdym domu znajdzie się jakaś makulatura – stare gazety, książki czy kartony które podczas wiosennych porządków można przywieźć do podstawionego przez nas kontenera i pomóc w ten sposób zwierzętom -  mówi Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja.

Jednym z podopiecznych Klubu Gaja jest Drumla, która miała trafić na rzeź po wielu latach ciężkiej pracy. W  2012 roku ekolodzy uratowali klacz i przekazali do Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. Drumla pomagała dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej w rehabilitacji. Teraz ma 20 lat. Jest schorowana, potrzebuje wsparcia w leczeniu.

Partnerami organizacji bielskiej akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie" są hipermarket Auchan w Bielsku-Białej oraz firma Eko-Wtór Jakubiec z Bystrej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.