1 czerwca w Muzeum Magicznego Realizmu "Ochorowiczówka" w Wiśle odbędzie się wernisaż prac Gabriela Szołdry. Artysta to niezwykły, bo ma dopiero dziewięć lat.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Gabriel jest synem Artura Szołdry, ustrońskiego rzeźbiarza, którego prace można zobaczyć w ramach stałej ekspozycji w Ochorowiczówce. Chłopiec często towarzyszył tacie w pracowni, przyglądając się jego pracy. Jego przygoda ze sztuką zaczęła się, gdy miał zaledwie cztery lata, w przedszkolu nr 7 w Ustroniu. Zajął wtedy pierwsze miejsce w konkursie plastycznym „Postacie z baśni”. Mały artysta od pięciu lat bierze udział w warsztatach i plenerach rzeźbiarskich pod okiem profesorów z Akademii Sztuk Pięknych. Wybrał trudny materiał, jakim jest jesion, nad jedną z rzeźb pracował ponad trzy lata. Początkowo tata pozwalał mu tylko szlifować drewno, od czterech lat mały rzeźbiarz używa także dłuta.

Wiślańska Ochorowiczówka pełna magicznego realizmu. Jedyne takie muzeum w całej Europie

- Zabieram syna na plenery, bo sam tego chce. Uważam, że dziecka nie można zmuszać do jakichś zainteresowań. Na jednym z takich spotkań Gabryś odniósł nie lada sukces. Jego rzeźba jako pierwsza znalazła nabywcę – śmieje się tata młodego artysty.

Dwie rzeźby Gabrysia sprzedała Fundacja im. Zofii Kossak. Jedną kupił kolekcjoner z Monachium. Ulubiony temat chłopca to ludzie i ich odbicie w magicznym lustrze, abstrakcja. Mały artysta ma na koncie kilka dyplomów z warsztatów artystycznych Miejskiego Domu Kultury "Prażakówka", wyróżnienie z pleneru rzeźbiarskiego w Górkach Wielkich i dyplom za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie plastycznym „Moja ulubiona postać literacka”. Ale rzeźba to niejedyne zainteresowania Gabrysia, uzdolniony chłopiec marzy o tym, by w przyszłości zostać architektem.

Wernisaż prac Gabriela Szołdry odbędzie się 1 czerwca o godzinie 16 w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka” w Wiśle.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem