Pszczyńska policja zajęła się sprawą pracowników z Ukrainy zatrudnionych w Zakładach Mięsnych Henryk Kania w Pszczynie i Goczałkowicach. Pracownicy nie dostali wypłat, są bez środków do życia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ukraińcy pracujący w Zakładach Mięsnych Henryk Kania zaczęli protest we wtorek. Około stu osób stanęło przed zakładem w Pszczynie z transparentami z napisami „Oddajcie nam nasze pieniądze za kwiecień i maj”. Nie dostali wypłat, nie mają z czego żyć, niektórzy chcą wrócić na Ukrainę, ale nie mają za co.

Pracodawca i spółka New Work Poland, za pośrednictwem której Ukraińcy przyjechali do pracy, przerzucają się odpowiedzialnością. Pracodawca twierdzi, że wina leży po stronie agencji, natomiast jej przedstawiciele zapewniają, że nie dostali pieniędzy od zakładów. W czwartek sprawą zajęła się pszczyńska policja.

- Pracownicy składają zawiadomienia i są przesłuchiwani - informuje Karolina Błaszczyk, oficer prasowy pszczyńskiej policji. Sprawa badana jest pod kątem naruszenia praw pracowniczych.

Na razie nikt nie chce przesądzać o czyjejś winie. Marcela Grzywacz, rzeczniczka prasowa pszczyńskiego starostwa, mówi, że w Powiatowym Urzędzie Pracy został utworzony specjalny punkt, w którym pracownicy z Ukrainy mogą uzyskać pomoc. - Swoją ofertę pracy dla nich przedstawiło tam około 20 przedsiębiorców - mówi Grzywacz. Z punktu skorzystało już kilkudziesięciu obywateli Ukrainy. Najbardziej zależy im jednak na tym, by odzyskać zarobione pieniądze.

Trudno odzyskać pieniądze

Ula Worobec
Ula Worobec  Archiwum Uli Worobets

Ula Worobec, mieszkająca w Bielsku-Białej Ukrainka, administratorka portalu  pracadlaukrainy.pl mówi, że podobne problemy nadal się pojawiają. - Radzimy, by przed podjęciem pracy, niezależnie, czy bezpośrednio o pracodawcy, czy też za pośrednictwem agencji zrobić rozeznanie, wypytać o opinię ludzi, którzy już pracują - mówi Ula.

Dodaje, że nie udaje się szybko rozwiązać problemu. Dwa lata temu głośno było np. o historii obywateli Ukrainy pracujących przy wypieku herbatników, które trafiały do Federacji Polskich Banków Żywności, Polskiego Czerwonego Krzyża, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej oraz Caritas Polska w ramach programu operacyjnego "Pomoc żywnościowa 2014-2020" podprogram 2016. Kilkadziesiąt osób nie dostało wynagrodzeń, sprawa ta do dziś nie została do końca wyjaśniona.

W Bielsku-Białej aż do końca roku działać będzie w ramach pilotażowego programu Ośrodek Integracji Cudzoziemców, który pełniąc m.in. funkcję doradczą, ma pomagać zapobiegać takim sytuacjom.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Nic nie kupię od Kani!
@ewajarmil
Ja tez.
już oceniałe(a)ś
10
0
@ewajarmil
juz mozesz nie zdązyc
już oceniałe(a)ś
1
0
WSTYD
już oceniałe(a)ś
59
1
> Policja zajęła się sprawą pracowników z Ukrainy zatrudnionych w Zakładach Mięsnych Henryk Kania
> w Pszczynie i Goczałkowicach.

No i objawił się nam kolejny janusz biznesu, jakich całe tabuny w wolsce... A wszyscy bojaźliwi parafianie i genetyczni katolicy...
@e.olsen
Przestań uogólniać i odreagowywać w taki sposób powyborczą frustrację.
już oceniałe(a)ś
3
14
@marcinkkkkkkkkkk
Ale to prawda, niestety. Katolicyzm niestety nie kloci sie wielu Polakom z okradaniem bliznich.
już oceniałe(a)ś
10
0
Jeżeli polski producent i pracodawca poprosi o wsparcie posła Mularczyka, jest szansa na obciążenie Ukraińców potężną kwotą należną zakładom mięsnym. IPN na pewno to uzasadni naukowo.
już oceniałe(a)ś
41
0
henryk kania to glowny dostawca wedlin do Biedronki. Pani Ewo Furtak, moze by tak pytanie do JM czy im nie wstyd brac wedlin od Kani
@Waldemar Rej
Na tej zasadzie, zanim cos kupisz, gdziekolwiek, musialbys najpierw przeprowadzac sledztwo, czy sprzedawca, psrednik, producent jest uczciwy.
Obawiam sie, ze w naszym kraju umarlbys z glodu po takim sledztwie;)
już oceniałe(a)ś
8
0
Koniec z zakupami z tej firmy
@kamila gwiazda
Tak jest.
już oceniałe(a)ś
8
0
W ZM Kania równia pochyła firma pada..
@anonimus9
audyt?
już oceniałe(a)ś
3
0
Pensje powinna zapłacić firma u której ludzi rzeczywiście pracują. A niech później kłóci się sama z agencją o to kto winien i, żeby mu kasę oddała. Jak ktoś decyduje się na zatrudnianie przez agencję to niech ponosi za to odpowiedzialność.
@marokl
Ludzi zatrudniła agencja, a nie Przedsiębiorca.
już oceniałe(a)ś
1
3
@MariaKoperska
To już problem firmy nie ludzi - niech se Kania dochodzi roszczeń od agencji skoro konieczny mu pośrednik.
już oceniałe(a)ś
4
0