Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Festiwal Ekodzieło ma poprzez sztukę, inspirację i spotkanie poruszać i budzić. - Nie wiem czy nie jest już za późno aby ocalić ludzkość przed katastrofą. Ale wiem, że nie można spocząć i załamać się. To wiem. Zróbmy ile tylko możemy aby zostawić Ziemię dla przyszłych pokoleń i świata przyrody. Róbmy to poprzez sztukę, aktywizm, edukację. Po prostu działajmy tam gdzie się jeszcze da i nie spuszczajmy głowy w geście zniechęcenia. Czasu jest mało ale jeszcze jest - mówi Jacek Bożek, twórca Klubu Gaja i dyrektor artystyczny festiwalu.

W japońskim stylu

Wiele ciekawych wydarzeń odbędzie się w Galerii Bielskiej BWA. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa „Żegaryszki” prezentująca fotografię przyrody polsko-litewskiego pogranicza w dialogu z haiku. „Żegaryszki” to tytuł książki Krzysztofa Czyżewskiego zawierającej 78 krótkich form poetyckich, z którymi korespondują zdjęcia przyrody. Do spotkania z przyrodą i tradycyjną japońską formą wiersza nawiążą także warsztaty dla dzieci. Artystka Beata Jewiarz zaprosi najmłodszych  do łączenia haiku ze współczesną grafiką plakatową. Na zajęciach prowadzonych przez Miłosławę Bożek z Klubu Gaja, tradycyjne wiersze japońskie będą inspiracją do tworzenia filmów podklatkowych.

W BWA odbędzie się także warsztat „Moda na rzeki” prowadzony przez krakowską artystkę Cecylię Malik oraz kolektyw Siostry Rzeki, jego uczestn icy poznają techniki wyszywania cekinami oraz najprostszego haftu ściegiem łańcuszkowym, by następnie ozdabiać przyniesione stroje kąpielowe hasłami, nazwami rzek czy też obrazami i symbolami. Dowiedzą się także o działaniach w obronie rzek prowadzonych przez Siostry Rzeki, Klub Gaja i Koalicję Ratujmy Rzeki.

- Podczas warsztatów będziemy wyszywać lub haftować na strojach kąpielowych i kąpielówkach – tak aby stały się one czymś, co będzie wspierać osoby zaangażowane w obronę naturalnych rzek. Chcemy, by rzeki były czyste i żywe, chcemy się w nich kąpać. Ozdobione stroje ubierzemy podczas Big Jump w lipcu. Bardzo prosimy o przyniesienie na warsztaty stroju kąpielowego lub kąpielówek w dobrym rozmiarze dla siebie, które chcemy przerobić na stroje „zaangażowane” w obronę rzek, aby następnie wejść w nich w lipcu do rzeki - zaprasza Malik.

Domki dla motyli

Wiele uwagi poświęcone zostanie dzikim zapylaczom.  Wspólnie z dziećmi powstaną zakątki dla motyli, dzikich pszczół, biedronek i złotooków. - Zbudujemy dla nich schronienia i osadzimy je miododajnymi roślinami. Chętnych zapraszamy na warsztaty rodzinne do Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk” w Bystrej, podczas których będzie można samodzielnie zbudować domek dla motyli. Warsztaty budowy schronień dla owadów zapylających odbędą się także w Galerii Bielskiej BWA i Domu Kultury im. W. Kubisz w Bielsku Białej - zapraszają organizatorzy.

 Na zakończenie Festiwalu Ekodzieło w GOK „Promyk” w Bystrej odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Więcej niż miód” w reżyserii Markusa Imhoofa. Pokaz połączony będzie z panelem dyskusyjnym z udziałem Agnieszki Babczyńskiej z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Katarzyny Jagiełło z Greenpeace. Podczas spotkania degustować będzie mozna miód z pasieki Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej.

Festwial Ekodzieło 2019 honorowym patronatem objęli prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski oraz wójt Wilkowic Janusz Zemanek. Szczegółowy program festiwalu można znaleźć tutaj.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.