Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W plebiscycie, który Klub Gaja organizuje już od dziewięciu lat  decydujące nie jest piękno, rozmiary czy wiek drzew, ale ich historie i związki z ludźmi. Poszukiwane są drzewa, które są symbolem  miejscowej kultury i historii, a także przykładem troski o naszą przyrodę i tradycje. Drzewo, które uzyska najwięcej głosów internautów zdobędzie tytuł Drzewa Roku 2019 oraz będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku w lutym 2020 roku.

W konkursie na prowadzenie wysunął się ponad 200-letni bez czarny z Rzeszowa, który rośnie między blokami w samym sercu miasta. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że drzewo zawsze tam rosło i nie wyobrażają sobie, aby go tu nie było.

- Zapraszamy na stronę do głosowania, gdzie znajdziecie historie i zdjęcia wszystkich tegorocznych finalistów. Wyniki głosowania mogą się jeszcze zmienić, wszystko zależy od naszych głosów – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

- Drzewa w Polsce nie mają się dobrze. Wycinane, kaleczone, oskarżane o wypadki nie mogą się bronić i zapewniać, że służą nam ludziom w sposób doskonały i jedyny. Drzewa są nam niezbędne i stanowią o naszej jakości życia, a w dobie zmian klimatycznych stają się coraz bardziej potrzebne. Głosując na wybrane drzewo wspieracie nie tylko to, które kochacie ale całą ideę ochrony naszego dziedzictwa przyrodniczego  jakim są właśnie drzewa - dodaje Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

Zagłosuj na Drzewo Roku 2019 na drzeworoku.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.