Święto Trzech Braci to jedna z najpopularniejszych imprez w Cieszynie. Podczas tegorocznego wydarzenia w czasie koncertu na Rynku wobec mężczyzny, który odpalił racę, strażnicy miejscy użyli paralizatora. Burmistrz miasta wydała zakaz używania przez nich paralizatorów do momentu wyjaśnienia sytuacji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W paralizatory wyposażył strażników miejskich poprzedni burmistrz miasta Ryszard Macura. Zrobił to niedługo przed końcem swojej kadencji, nie musiał nawet informować o tym rady miasta, bo zakupił sprzęt z rezerwy budżetowej.

Funkcjonariusze użyli paralizatora podczas tegorocznego Święta Trzech Braci, jednej z najpopularniejszych imprez w Cieszynie. Do incydentu doszło podczas koncertu Grubsona na Rynku, ale już poza wydzieloną barierkami strefą imprezy masowej. Funkcjonariusz, który jest instruktorem obsługi, paralizatora użył wobec mężczyzny, który odpalił racę. Mężczyźnie nic się nie stało, ale pani burmistrz poskarżyli się świadkowie zdarzenia. Jedna z osób była tam np. z małym dzieckiem, pytała, co stałoby się, gdyby maluch przypadkowo znalazł się w strefie działania paralizatora. Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz podjęła natychmiastowe kroki.

– Wydałam zakaz używania paralizatorów przez strażników miejskich do czasu wyjaśnienia tej sytuacji – mówi burmistrz.

Dodaje, że zażądała też raportu dotyczącego wydarzeń w czasie Święta Trzech Braci w parku Pokoju oraz aktów wandalizmu w parku Pod Wałką. – Kwestie bezpieczeństwa podczas Święta Trzech Braci zostały podsumowane przez wszystkie instytucje i służby zaangażowane w organizację tego wydarzenia, trwają analizy i wyciąganie wniosków. Chcę podkreślić, że tegoroczna edycja Święta Trzech Braci przebiegała bez większych zakłóceń, a wspomniane zdarzenia traktuję jako incydenty – mówi burmistrz.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Rozdajcie jeszcze paralizatory kanarom, ochroniarzom, kasjerkom, dozorcom i ku**om. Świat będzie piękniejszy.
  @wigs
  Przynajmniej było by bezpieczniej.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Katointeligencja Macury tak się kończy. Pewnie nawet szkolenia nie mieli.
  @bmmb
  Nie masz pojęcia to na c nie pisz.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  dobrze, że go nie zastrzelili od razu...
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  A co strażnik miejski krzyczał do ofiary podczas ataku paralizatorem?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Idę na zakupy
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Jeśli były to paralizatory jak ten ze zdjęcia to. Mówienie o ewentualności znalezienia się w zasięgu rażenia wskazywałoby na niedostatki edukacji na poziomie podstawowym
  Ten paralizator może porazić tylko osobę do której zostaną przystawione obie elektrody!
  Chyba że chodzi o rozpylenie gazu pieprzowego
  Ale już bez przesady! Walnięcie ręka moze spowodować większe obrażenia
  To może straż powinna chodzić w kajdankach?!
  @sciencexxi
  Tak a propos uderzenia rękami - owszem - samo użycie takiego paralizatora jest stosunkowo niegroźne dla postronnych, ale padający, nie kontrolujący swoich ruchów dorosły mężczyzna już może całkowicie przypadkowo uderzyć dziecko i je dość poważnie uszkodzić! A Strasz (nie poprawiać) Miejska to formacja całkowicie zbędna, droga i skupiająca frustratów, którzy chcieliby mieć odrobinę władzy, ale są za głupi by dostać etat w policji.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0