Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Głównym celem akcji jest zapobieganie przedostawaniu się śmieci do rzek, którymi odpady docierają potem do Bałtyku. 7 dwuosobowych kajaków, przemierzając trasę z Jeziora Żywieckiego do Oświęcimia, będzie kontrolować i sprzątać brzegi Soły. Akcja odbędzie się pod patronatem programu „Recykling Rejs – Odzyskuj tworzywa sztuczne!" realizowanego przez ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego wspólnie z Fundacją PlasticsEurope Polska od 2011 roku. W tym czasie ekolog przepłynął i posprzątał już ponad 7 tys. km szlaków wodnych w Polsce i Europie.

- To będzie wyjątkowy spływ, bo po raz pierwszy do kajakarzy sportowców dołączają eko-kajakarki i kajakarze – zapowiada Dobrowolski.

Dodaje, że w tym roku do spływu "Trzy Zapory" przyłącza się także 14 wolontariuszek i wolontariuszy pracowników z Grupy Synthos. Pracownicy oraz ekolog zadeklarowali, że będą regularnie sprzątać rzeki i tereny nadrzeczne na Śląsku i Małopolsce, zachęcając do akcji samorządy i mieszkańców, tak aby wspólnie przyłączyć się do międzynarodowego ruchu na rzecz powstrzymania zaśmiecenia środowiska wodnego.

Kolejna akcja sprzątania Soły z udziałem wolontariuszy Synthos i mieszkańców Oświęcimia planowana jest tuż po wakacjach, we wrześniu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.