Dorosły, piękny, ogromny samiec został znaleziony martwy w Beskidzie Śląskim. - Nie jest możliwe, by myśliwy pomylił go z wałęsającym się psem - mówią przyrodnicy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O tym, że w korycie potoku Węgierski w Brennej pracownik nadleśnictwa natknął się na martwego, zastrzelonego wilka, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", zajmujące się badaniami zwyczajów i ochroną dużych drapieżników żyjących w Polsce, zaalarmowali skoczowscy policjanci. Na miejsce pojechał Michał Figura, jeden z przyrodników. Potwierdził, że to wilk, dorosły samiec, około 6-7 letni. Został zastrzelony z broni palnej dzień lub dwa dni wcześniej na terenie obwodu łowieckiego nr 189.

Niedźwiedź, wilki i rysie w Beskidzie Śląskim. Nagrali je przyrodnicy [FILM]

Przyrodnicy mówią, że sądząc po wieku i kondycji, mógł to być rozmnażający się samiec z jednej z dwóch wilczych grup rodzinnych żyjących na terenie Beskidu Śląskiego. Teraz obie grupy wychowują swoje sześciotygodniowe szczenięta, brak rodzica może mieć duży wpływ na to, czy małe przeżyją. - Nie jest możliwe, by myśliwy pomylił tego wilka z wałęsającym się psem. To duży wilk, o charakterystycznym wyglądzie. Moim zdaniem został celowo zastrzelony - mówi dr hab. Sabina Pierużek-Nowak, prezes Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”.

Ekolodzy górą. Kapelan leśników bez zgody na przechowywanie skóry wilka i innych trofeów

Zwłoki wilka zostały zabezpieczone przez przyrodników, będą poddane szczegółowej obdukcji lekarskiej. Pobrano też próby genetyczne dla sprawdzenia pokrewieństwa z lokalnymi rodzinami wilczymi. Informacje zostaną przekazane policji i prokuraturze prowadzącym śledztwo w sprawie kłusownictwa na zwierzęciu prawnie chronionym. Wilk został zastrzelony na terenie obszaru Natura 2000 "Beskid Śląski" utworzonym m.in. dla ochrony lokalnej populacji tego drapieżnika.

Przyrodnicy mówią, że już wcześniej mieli sygnały o nielegalnych odstrzałach wilków na tym terenie. W dziwnych okolicznościach znikła para rodzicielska, otrzymali informację, że wilki mogły zostać nielegalnie odstrzelone, nie byli jednak w stanie tego potwierdzić.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Polskie zorganizowane grupy egzekucyjne z noktowizorami i lunetami Swarowskiego i Zeiss a na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO.
  Po tym , to już tylko matki niedźwiedzicy z małymi brakuje, a wstąpią tam z marszu. Z pochodniami oczywiście.
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  Teren obwodu łowieckiego nr 189. Czyli:
  Koło Sokół Brenna
  Prezes: Łukasz Dyrda
  Łowczy: Witold Ziebura
  Skarbnik: Krzysztof Greń
  Sekretarz: Jolanta Madzia
  @zgryz
  Czy o 6.00 rano były już u nich służby? Czy może będą sprawdzać czy Wilk nie popełnił samobójstwa? Chyba, że jak zazwyczaj będą jakieś pozorowane działania, a za pół roku wszyscy o tym zapomną? Dranie.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @g96
  Okaże się, że wilk przyszedł z Czech albo Słowacji, w ostateczności myśliwy był z PO. Skoro rząd może łamać prawo, to dlaczego by myśliwy nie mógł?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Myśliwi powinni zniknąć z tego świata.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  "O tym, że w korycie potoku Węgierski w Brennej pracownik nadleśnictwa natknął się na martwego, zastrzelonego wilka Stowarzyszenie dla Natury Wilk zajmujące się badaniami zwyczajów i ochroną dużych drapieżników żyjących w Polsce zaalarmowali skoczowscy policjanci."

  Sugeruję rozkładać takie przydługie zdania na kilka mniejszych.
  Kiedyś udało mi się trafić na podręcznik
  akademicki napisany w podobnym stylu
  - przebrniecie wymagało sporo samozaparcia.
  @PSGL
  Może powinieneś nauczyć się lepiej czytać.
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  @halfl-itra
  Jakim prawem zakładasz moją płeć?
  Kto ci na to pozwolił?

  Daruj sobie ad personam, bo to żałosne.
  W artykułach liczy się czytelność przekazu,
  to nie rozprawa filozoficzna żeby niepotrzebnie komplikować
  proste rzeczy.
  już oceniałe(a)ś
  1
  8
  @PSGL
  Jak widać nikt poza Tobą (plusy pewnie od Ciebie) nie podziela Twoich poglądów.
  Swoją drogą zapamiętaj na przyszłość,j że jak się z kimś polemizuje to na poglądy a nie wydziera się na adwersarza. .
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @PSGL
  A stolec.Stolec był?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0