Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O tym, że w korycie potoku Węgierski w Brennej pracownik nadleśnictwa natknął się na martwego, zastrzelonego wilka, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", zajmujące się badaniami zwyczajów i ochroną dużych drapieżników żyjących w Polsce, zaalarmowali skoczowscy policjanci. Na miejsce pojechał Michał Figura, jeden z przyrodników. Potwierdził, że to wilk, dorosły samiec, około 6-7 letni. Został zastrzelony z broni palnej dzień lub dwa dni wcześniej na terenie obwodu łowieckiego nr 189.

Niedźwiedź, wilki i rysie w Beskidzie Śląskim. Nagrali je przyrodnicy [FILM]

Przyrodnicy mówią, że sądząc po wieku i kondycji, mógł to być rozmnażający się samiec z jednej z dwóch wilczych grup rodzinnych żyjących na terenie Beskidu Śląskiego. Teraz obie grupy wychowują swoje sześciotygodniowe szczenięta, brak rodzica może mieć duży wpływ na to, czy małe przeżyją. - Nie jest możliwe, by myśliwy pomylił tego wilka z wałęsającym się psem. To duży wilk, o charakterystycznym wyglądzie. Moim zdaniem został celowo zastrzelony - mówi dr hab. Sabina Pierużek-Nowak, prezes Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”.

Ekolodzy górą. Kapelan leśników bez zgody na przechowywanie skóry wilka i innych trofeów

Zwłoki wilka zostały zabezpieczone przez przyrodników, będą poddane szczegółowej obdukcji lekarskiej. Pobrano też próby genetyczne dla sprawdzenia pokrewieństwa z lokalnymi rodzinami wilczymi. Informacje zostaną przekazane policji i prokuraturze prowadzącym śledztwo w sprawie kłusownictwa na zwierzęciu prawnie chronionym. Wilk został zastrzelony na terenie obszaru Natura 2000 "Beskid Śląski" utworzonym m.in. dla ochrony lokalnej populacji tego drapieżnika.

Przyrodnicy mówią, że już wcześniej mieli sygnały o nielegalnych odstrzałach wilków na tym terenie. W dziwnych okolicznościach znikła para rodzicielska, otrzymali informację, że wilki mogły zostać nielegalnie odstrzelone, nie byli jednak w stanie tego potwierdzić.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.