Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Maria Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 roku. Debiutowała w sylwestrową noc w 1949 roku, a już w latach 50. regularnie pojawiała się na antenie Radia Katowice podczas niedzielnych audycji „Melodie świata”. Od 1956 roku działała z kabaretem literatów Wagabunda, wraz z którym podróżowała po Europie i Stanach Zjednoczonych.

W 1964 roku z piosenką Marta Sarta do słów Jerzego Millera „Odejdź smutku” wystąpiła w III Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie i otrzymała drugą nagrodę. W latach 70. i 80. pojawiała się na KFPP w Opolu – najpierw jako uczestnik, później jako członek jury.

"Karuzelę", "Brzydulę i rudzielca", "Złoty pierścionek", "Serduszko puka w rytmie cza-cza", "Augustowskie noce" czy "Parasolki" znała i lubiła cała Polska. W repertuarze Marii Koterbskiej w sumie znajduje się ponad 1,5 tys. piosenek.

5 maja 1994 roku uchwałą Rady Miejskiej w Bielsku-Białej Pani Maria została wpisana do „Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.