Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ponad 3,2 tys. osób na Śląsku mogło w 2018 roku nazwać się milionerami. Ze statystyk Izby Administracji Skarbowej wynika, że wykazali oni podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 1 484 691 383 zł.

- Najwięcej milionerów zamieszkuje okolice Bielska-Białej, Częstochowy oraz Katowic, co stanowi odpowiednio 12 proc., 11 proc. oraz 9 proc. wszystkich śląskich milionerów – czytamy w komunikacie izby. W 2017 roku w stolicy Podbeskidzia do tego grona zaliczało się 327 osób, w 2018 roku – 388. Na drugą w tym rankingu Częstochowę  wraz z przyległym powiatem przypada 345 milionerów, na Katowice – 288.

- Śląscy milionerzy to w większości przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym (90 proc. z łączną kwotą podatku należnego 1.260.964.198,00 zł) oraz dokonujący swojego rozliczenia na zasadach ogólnych (2 proc.). W grupie osób osiągających dochody powyżej miliona złotych znaleźli się również podatnicy uzyskujący dochody z obrotu papierami wartościowymi (3 proc.) - informuje izba i dodając, że coraz częściej milionerami stają się także osoby po prostu pracujące – czy to na umowę o pracę, czy z tytułu umowy o dzieło. Takich osób było w województwie 138.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.