Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szklane opakowanie to jedna z propozycji firmy wprowadzona na rynek w ramach realizacji zobowiązania środowiskowego ogłoszone podczas ostatniego Szczytu Klimatycznego ONZ, zgodnie z którym Żywiec Zdrój zadeklarował, że będzie oferował konsumentom opakowania alternatywne dla plastikowych butelek. Firma zobowiązała się również, że do 2020 roku zbierze i podda recyklingowi taką samą ilość plastiku, jaką wprowadza na rynek.

Wspólnie z partnerami spółka działa też na rzecz bardziej efektywnego systemu zbiórki i recyklingu, by w 2025 roku osiągnąć poziom powyżej 90 proc. recyklingu butelek PET w Polsce.

Żywiec Zdrój ogranicza ilość plastiku

Inspiracją do stworzenia nowego opakowania dla wody Żywiec Zdrój były krajobrazy Żywiecczyzny. Butelka jest minimalistyczna w formie, nawiązuje do pochodzenia produktu z Beskidu Żywieckiego. Nowe, szklane opakowanie daje konsumentom możliwość wyboru, zaś firmie pozwoli ograniczyć użycie plastiku. Produkt dostępny jest w dwóch wariantach – niegazowany i gazowany – w butelkach o pojemności 0,3l i 0,7 litra. Wodę można już znaleźć w restauracjach i kawiarniach w całym kraju, a jesienią dostępna będzie również w wybranych punktach sprzedaży.

Alternatywne opakowania to tylko część zobowiązań firmy. Żywiec Zdrój stawia także na działania wpisujące się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, w myśl której ten sam zasób może być przetwarzany i ponownie wykorzystany do produkcji nowych opakowań. Przykładem tego typu działania jest wprowadzona w marcu tego roku woda w pięciolitrowych opakowaniach wykonanych w 100 proc. z tworzywa pochodzącego z recyklingu.

- Konsekwentnie zwiększamy ilość tworzywa pochodzącego z recyklingu, jakie wykorzystujemy do produkcji naszych opakowań. Od 2016 ponad trzykrotnie zwiększyliśmy nasze użycie przetworzonego materiału (rPET), tym samym dając impuls całemu systemowi obiegu opakowań do zwiększania ilości surowca, który zostaje ponownie wykorzystany - mówi Edyta Krysiuk-Kowalczyk, dyrektor ds. jakości i zrównoważonego rozwoju w Żywiec Zdrój.
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.